ההצלה הגדולה

זהו סיפור יפה שהשבוע ימלאו לו 70 שנה, סיפור לערב חג, סיפור שטרם נלמדו לקחיו, סיפור לשנה החדשה. בראש השנה תש"ד החל מבצע הצלת יהדות דנמרק, אחת משעותיה היפות של האנושות. במהלך שלושת השבועות הבאים, הצילו בני העם הדני, במבצע ספונטני שאורגן היטב, יותר מ- 7,000 מיהודי דנמרק. ההצלחה האדירה, שזיכתה את העם הדני כולו בתואר "חסיד אומות עולם", נבעה משילוב נדיר של אומץ לב, שיתוף פעולה ונכונות לשלם מחירים בעבור קידוש החיים. התש"ד שנים לבריאת האדם בצלם, בימים בהם רחקה האנושות מיעודה עד כדי אושוויץ וטרבלינקה, היה מי שזעק: זהו אדם!

המלך הדני, כריסטיאן העשירי, היה קרוב מאוד ליהודי דנמרק וראה בהם תמיד אזרחים שווים. לא בכדי הופץ המיתוס כי המלך לבש מגן דוד צהוב והורה על כל בני עמו לעשות כן, עד כי בוטלה הגזירה. מרגע שנודע לבני העם הדני על "הפתרון הסופי של יהודי דנמרק", שהיטלר אישר ב- 17 בספטמבר 1943, החלו הדנים להחביא את היהודים בבתי חולים, במחסנים ובדירות. הדנים האמיצים, שארצם נכבשה על ידי צבא היטלר בשש שעות בלבד, פעלו ללא לאות. נציגי כל בתי החולים של דנמרק נפגשו מדי בוקר לדווח ולהתעדכן בנוגע למספר היהודים המסתתרים בכל אחד ואחד מהם, על מנת שאפשר יהיה לארגן את הברחתם דרך הים. ממקומות המסתור הוברחו היהודים לנמלים ולחופים בעזרת מאות נהגי מוניות, משאיות, כרכרות ורכבים פרטיים. כולם נרתמו. כולם שיתפו פעולה. אניות מסחר וסירות דייגים רבות נשכרו ונקנו על מנת להעביר את היהודים לשוודיה הניטראלית בשעות לילה, תחת עינן של המשחתות הגרמניות הרבות בים הצפוני.

בנות דנמרק הצעירות לקחו חלק מרכזי במבצע ההצלה: על סירה קטנה בשם 'גרדה 3' הובילה הני סינדינג יהודים לשבדיה. לילה אחר לילה באוקטובר 1943 הפליגה עם היהודים, בהרעיפה חיוכים לחיילי המשמר הגרמני, אשר חזרו וסרקו את הסירה. "או שהם היו גרמנים טובים, או שפשוט נרדמו על משמרתם" כתבה ביומנה. אליזבת קילר גייסה הון לפעולת ההצלה. "החבאתי בחדרי שתי מעטפות" סיפרה קילר, "באחת היו מיליון כתרים להצלת היהודים, ובשנייה דמי הכיס החודשיים שקיבלתי מהורי- עשרים כתרים". אווה לונד ניהלה את המגעים עם הדייגים ופתחה את הנתיב לנמל. "כשהתחילו לחלץ את היהודים, אימצתי את מוחי למצוא כספים ולמצוא קשרים לבעלי ספינות".

ליהודי דנמרק היה ברור כי ימצעו ערבון בשוודיה. ערב ראש השנה תש"ד, הודיעה ממשלת שוודיה בשידור רדיו מיוחד כי היא פותחת שעריה ליהודים. רבות וטובות הוזכרה "הלשון השוודית" כסמל לקדושת החיים: קודם כל פותחים השער, רק אחר כך שואלים שאלות. אתמול הודיעה ממשלת שוודיה כי תפתח שעריה לכל אזרח סורי שיבקש בה מקלט, זאת לאחר שנציב האו"ם לפליטים דיווח כי 7 מיליון סורים נעקרו מביתם. מבלי להזכיר את ההקבלה הסמלית, 70 שנה אחרי, הוכיחו דורות של סקנדינבים כי מסורת ההצלה נמשכת. כי ההצלה הגדולה איננה בת חלוף. ואנו היום, מה יהא עלינו? איננו שוודים או דנים, אין אנו חיים בקצה הצפוני של הגלוב ולא נוכל לקלוט כל מבקש, אך ראוי כי נלמד את הלקח, ראוי שנעמוד לדם רעינו המושמדים, סורים, דרפורים, קונגולזים, נובים וכל עם אחר הנרדף עד צוואר. ראוי כי נעשה כל שלאל ידינו בכדי להציל, נתאמץ, נעז, ניזום. ראוי שננסה לסייע, גם אם אין בידינו להציל את כולם, כי כל המציל נפש אחת, כי גרים היינו בארץ דנמרק ולמדנו על בשרנו את קדושת ההצלה.

יהודים דנים מגיעים לשבדיה, ה-6 באוקטובר 1943

יהודים דנים מגיעים לשבדיה, ה-6 באוקטובר 1943

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s