להפריד את הרע מהנורא

את אותה שיחת טלפון ממוטאסים לא אשכח, "הם מחזירים אנשים לסודאן, חברים שלי הגיעו לסודאן ונעלמו, גם המשפחה שלהם נעלמה". קולו רעד. מי שברח מהכפר שלו בדארפור בעודו בוער ועבר עינויים בבתי סוהר בסודאן ירא שוב, כאן בישראל, שמא יחזירו אותו לשם. ממשלת סודאן, זו שמבצעת רצח עם שיטתי בשבטי הילידים האפריקאים בדארפור ובמחוזות נוספים, דיווחה במרץ 2013 כי עצרה 89 מנתיניה שחזרו מישראל. אלי ישי התגאה כי החזיר יותר מ- 2,000 'מסתננים' לצפון סודאן. לַפֶּתַח חַטָּאת רבֵץ, כתם גדול דבק בעם ישראל, מדינתנו הריבונית שלחה פליטי חרב לידי רודפיהם מבלי לבדוק בקשת מקלטם. זהו אחד החטאים האיומים ביותר שפשע עמנו. חטאו החמור של אלי ישי ייזכר לדיראון עולם.

החזרתם של הסודנים ללא בדיקת מעמדם התבצעה לאחר שבע שנים בהם הגיעו לישראל כשישים אלף מהגרים אפריקאים. המהגרים הללו, אשר רובם הסתננו לישראל מאריתריאה וסודאן, נהנים מהאיסור שמטיל האו"ם על החזרתם למולדתם. מדינת ישראל לא מגרשת אותם לעת עתה. במקום לבדוק בקפידה את מעמדם ברגע שהגיעו לישראל החליט משרד הפנים לתת להם כרטיסי נסיעה לתל אביב ואילת, שם שיכנו עצמם ושינו את מרקם חיינו ללא הכר. ברור לכל כי מצויים ביניהם פליטי חרב לצד מהגרי עבודה, מבקשי מקלט פוליטי וכן גם עבריינים נמלטים, אלא שמשרד הפנים לא עשה את הדבר הפשוט וההכרחי על מנת לשמור עלינו, אזרחי ישראל. הוא לא בדק את בקשות המקלט שלהם.

בין עשרות אלפי המהגרים ישנם אלפים בודדים של פליטי רצח עם

בין עשרות אלפי המהגרים ישנם אלפים בודדים של פליטי רצח עם

שוחררו לרחוב גם אלה שכלל לא טענו לבקש מקלט. ארגוני הסיוע וגורמים שונים בתקשורת מטעים אותנו בקוראם לאוכלוסייה זו 'מבקשי מקלט' שכן לרובם מעולם לא ניתנה הזכות לבקש מקלט, ומרגע שתינתן זכות זו, אין אנו יודעים מי מהם אכן יטען למקלט. "חיים פה גם אנשים שהיו רוצחינו בסודאן" אמר לי פעם אחד הדארפורים, ואלה זוכים ליחס זהה לניצולים שנמלטו הנה. מתנגדי השלטון מאריתריאה זוכים ליחס זהה לאודים מוצלים שכל חייהם הושמדו עד אפר, לא רק מהממשלה אלא גם מארגוני הסיוע ומהאו"ם. אמנת האו"ם לפליטים איננה מבדילה בין פליט שבשל עמדתו הפוליטית צפוי לו מאסר אם יוחזר לארצו, לבין פליט רצח עם שמשפחתו כולה הושמדה לנגד עיניו והצוררים מבקשים את דמו כדי לסיים את פשעם בשלמות ללא ניצולים. מדינת ישראל לא יכולה להיות עיוורת להבדלים בין אלו לאלו, עליה להגדיר קריטריונים קפדניים במיוחד ולהעניק אשרת פליט רק למי שיעמוד בהם. אלה ראויים להגנה מוחלטת עד חלוף הסכנה ממולדתם, הגנה שתהא חזקה יותר מקפריזות של נבחרי ציבור רשעים.

אבי ניצול שואה. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא התחבא ביער בדרום צרפת יחד עם פעילי מחתרת הרזיסטנס. הסגרתם של פעילי המחתרת לידי הגסטאפו הייתה מובילה לכליאתם ובמקרה רע להירצחם, הסגרתו של אבי הייתה מובילה אותו אך ורק לאושוויץ. מכאן הסיקו מנסחי אמנת הפליטים של האו"ם שבשום פנים ואופן אין להחזיר לארצו כל מי שבארצו שוררת סכנה לחייו. אלא שבכלל זה מצטרפים מהגרים רבים, אשר יתכן וחייהם באמת היו עוברים עליהם בתנאים קשים באפריקה, אבל בהסתננותם לישראל הם מסכנים את פליטי החרב האמתיים, ניצולי הרדיפה האכזרית. הפער העצום בין אפריקה למערב זועק, אך לא ימצא לו פתרון בשכונת שפירא. דמיינו כי המוני צרפתים היו מגיעים למחבוא של אבא שלי וטוענים שגם הם פעילי מחתרת ומבקשים גם הם הגנה עד כי המחבוא היה מתפקע.

בשבועות האחרונים התגבשה בציבור המהגרים מאפריקה הכרה פוליטית. במחאתם משתתפים אלו לצד אלו מהגרי עבודה לצד פליטים, אריתריאים שערקו מהצבא וחוששים מעונש וניצולי רצח-עם מדארפור. השאלה הראשונה שעלתה בי: כיצד יתכן שלא התארגנה מחאה כזו שעה שאנשים נשלחו מכלא קציעות חזרה לסודאן?

רתחתי כשראיתי את ההשוואות שעושים ישראלים בין מתקן הכליאה הפתוח 'חולות' לבין מחנות הריכוז. מתקן 'חולות' נועד להגן על אנשים ולא לפגוע בהם. אם היה ניתן לפתוח מתקן כזה בדארפור, מיליונים היו מבקשים לחיות בו, מוגנים ממיליציות הג'ינג'אוויד שממשיכות לאנוס ולרצוח במחנות הפליטים של האו"ם בדארפור ומחוצה להם.

דיון הקצוות שהתפתח בחברה הישראלית בין אלה הטוענים כי ישראל צריכה להעניק מעמד לכל המהגרים לאלה שטוענים כי יש לגרש את כל 'מסתנני העבודה' לאפריקה עלול לפגוע בנו, תושבי שכונות דרום תל אביב, בנו היהודים וגם בפליטי החרב שיגורשו אל מותם. הוועד למאבק ברצח עם הציע זה מכבר הצעת חוק שקולה ומאוזנת אשר במרכזה עיקרון המכסות. על פי ההצעה יבוררו בקשות המקלט בקריטריונים קפדניים במיוחד ורק כמה אלפים מבין אלה ששוהים בישראל יקבלו מעמד פליט. מדובר בדיני נפשות לכאן ולכאן, המצב הנוכחי בשכונות דרום תל אביב עלול להוביל לתופת. הסדרת מעמדם של הפליטים בישראל וטיפול הולם בבקשות המקלט היא הדרך היחידה להחזיר את דרום תל אביב לנו, הדרום תל אביבים, שידענו לקלוט בקבלת פנים ראויה את האוכלוסייה הזו בשבע השנים האחרונות.

Darfurian refugees in Israel

פליטי רצח העם בדארפור מפגינים בתל אביב, 2012

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s