רצח עם והכחשתו

רצח 6,000,000 גרמנים, לאחר סיומה של מלחמת העולם השנייה, נידון בסרט חדש של ה-BBC "האמת הגנוזה על השואה". הסרט מנסה לערער את כל מה שידעתם על השואה. האם היהודים היו הקורבנות? ואולי דווקא היו רוצחים? ואילו היו קרבנות, כיצד יתכן שמנהיגיהם, מאז ועד היום, תאווי בצע, שררה וכסף? מחקרים חדשים, הנחשפים לראשונה בסרט, מוכיחים כי שישה מיליון גרמנים נהרגו במהלך מלחמת העולם השנייה, וזאת בניגוד לכל מה שנטען עד כה.

האמת שה- BBC לא יעזו להפיק סרט כזה על שואת היהודים. על רצח העם ברואנדה דווקא כן. רשת התקשורת הממלכתית של בריטניה, הממומנת בכספי אזרחיה, הביאה את הכחשת רצח העם ברואנדה לשיאים חדשים וזאת 20 שנה בלבד לאחר שחשפה לכל העולם את רצח העם ברואנדה בשידור ישיר. שבוע שעבר פרסמתי מאמר על יחסה של ארה"ב לרצח העם ברואנדה, בו בעת שעשרות אלפים נרצחו מדי יום. להלן מאמר שני בסדרה, על יחסה של בריטניה לרצח העם, 20 שנה אחרי.

ב-1 באוקטובר שודר ב- BBC סרט דוקומנטרי בשם "האמת הגנוזה על רצח העם ברואנדה". בסרט הושמעה ביקורת לגיטימית על המשטר הרואנדי הנוכחי לצד טענות שקריות ודמגוגיות שבמרכזן הטענה כי למעשה, היו אלה הטוטסי שרצחו את ההוטו (ולא ההיפך). הטענות השקריות הושמעו בין היתר על ידי שני חוקרים אמריקאים והן הוסוו היטב בעדויות שונות של אנשים שחלקם התנערו מהמסרים של הסרט לאחר שצפו בו.

מצבה על קבר אחים בקיבויה, מערב רואנדה

מצבה על קבר אחים בקיבויה, מערב רואנדה

בסרט נטען כי פול קאגמה אחראי להפלת המטוס הנשיאותי. מאז שנגמר רצח העם ביצעו מספר חקירות בנושא זה ופורסמו ממצאים שונים. אלא שבפועל אין זה משנה את העיקר, בין עם קאגמה וה- RPF (החזית הפטריוטית של רואנדה) הפילו את המטוס ובין אם כוחות הוטו הפילו אותו, הוכח כבר מעבר לכל ספק, כי רצח העם תוכנן ואורגן חודשים ואף שנים לפני שפרץ רגע לאחר הפלת המטוס.

עוד נטען בסרט כי ה-  RPF ניצלו את המצב של רצח העם על מנת לכבוש את רואנדה. הם "הרוויחו" מהכאוס שנוצר וניצלו אותו לכיבוש המדינה ולהכפשת שמו של המשטר הקודם. טיעונים אלה הם כמעט מגוחכים ביחס לעובדה שלאחר שחרור רואנדה נגמר רצח העם ומאז לא בוצעו במדינה מעשי טבח. 120,000 רוצחים נכלאו והועמדו לדין בבתי דין רואנדים, במערכת הגאצ'צ'ה ובבית הדין הבינלאומי לפשעי רואנדה. רובם הודו במיוחס להם, הן בבתי הדין המקומיים והן בבית הדין הבינלאומי בו הם נשפטו על ידי טריבונל של שופטים מכל העולם.

הטענה שעוררה הכי הרבה התנגדות בקרב בני רואנדה, ההוטו והטוטסי, היא הטענה כי רק 200,000 מההרוגים היו בני טוטסי והשאר (לפחות 600,000) בני הוטו. לשיטתם של החוקרים שהעלו טענה זו רצח העם התבצע למעשה על ידי הטוטסי ונגד ההוטו. הטענה נשמעה מופרכת לחלוטין לא רק לפוליטיקאים ולשגרירים אלא גם ובעיקר לכל החוקרים שעסקו ברצח העם ברואנדה. ואכן, על פי הצלבת דו"חות ומפקדי אוכלוסין שונים ובהנחה שרק 800,000 רואנדים נרצחו באותם 100 ימים (המספר הרשמי הוא 1,080,000) נמצא כי  512,000-662,000 מהנרצחים היו טוטסי.

הסרט עורר זעם רב ברואנדה ואף הפגנות בלונדון. השלטונות הרואנדים הורו על ה -BBC לחדול לשדר במדינה ופתחו בחקירה במטרה להעמידם לדין על הכחשת רצח עם. בתגובה טענו ה -BBC כי לא הכחישו את רצח העם ברואנדה ופרסמו סרטון המסקר את הפרסומים שלהם על רצח העם בעת התרחשותו. ה -BBC הדגישו שוב את עמדתם כי רצח העם התבצע כנגד הטוטסי וכי מרבית ההרוגים היו בני טוטסי.

יד לנספים בכנסיית קרונגי שבקיבויה, מערב רואנדה

יד לנספים בכנסיית קרונגי שבקיבויה, מערב רואנדה

בעקבות הפרשה עלתה הדרישה לחוקק חוק בינלאומי נגד הכחשת רציחות עמים. לשיטתי, חוק כזה נחוץ לא רק על מנת להילחם בהכחשת השואה ובהכחשות נוספות, אלא גם, ובעיקר, בכדי להבטיח עולם ללא רצח עם. ההכחשה מתרחשת בכל רצח עם, והיא חלק אימננטי מתהליך השמדת עם. ההכחשה פוגעת פגיעה חמורה בניצולים ולא מאפשרת להם מרפא שלם. הכחשת רצח עם מהווה הסתה לבצע אותו שוב. רובנו מכירים את הכחשת השואה והכחשת רצח העם הארמני, על הכחשת רציחות עמים אחרות מדברים פחות. זוהי כנראה הסיבה שרוב האנושות לא מכירה את הרשימה הארוכה של העמים שנרצחו בה ואפילו לא את אלה שנרצחו בחמישים השנים האחרונות. "אחרי הכול – מי מדבר היום על השמדת הארמנים?" (אדולף היטלר בנאומו בפני קצינים נאציים ערב הפלישה לפולין).

עלינו לזכור כי הכחשתם של רציחות עמים תחזק בבוא הימים את מכחישי השואה. היא תיצור תודעה כוזבת לפיה חוק הנצח הוא כי "כל עם בעיני עצמו הוא גדי ובעיני האחר זאב"¹ ואין אמת היסטורית עובדתית אחת מובהקת. גרמנים רבים מגדירים כבר היום את גירוש אבותיהם מהאדמות שכבשו במהלך מלחמת העולם השנייה כטיהור האתני "החמור ביותר במאה ה-20". היסטוריונים בני המאה ה-22 יוכלו לטעון לכאורה כי "היה כאן סכסוך בו כל צד פגע בשני, ממש כמו ברואנדה וכמו באי אלו מלחמות". לכן, כדאי שמדינת ישראל והיהודים יתמכו בחקיקתו של חוק בינלאומי שכזה.

בנוסף לכל הרעות האלה, הכחשת רציחות עמים תעזור לרוצחי המונים להחריב את עולמנו. השימוש ברצח המונים ככלי פוליטי של שליטים, שהגיע לשיאו במחצית השנייה של המאה ה-20, יגבר ככל שאותן רציחות עמים יוסתרו ויוכחשו. על כן חשוב כל כך לספר את סיפורם של העמים שנרצחו.

עשרים שנה לרצח העם ברואנדה צריכה הייתה להיות שנה של חשבון נפש לאנושות כולה והתגייסות למאבק בתופעה הארורה הזאת, במקום זאת לדאבוננו אנו עדים לא רק לרצח העם היזידי בעירק ולהמשך רצח העם בדרפור אלא גם להכחשה שיטתית של רצח העם ברואנדה, הכחשה הפוגעת בניצולים ובכל מי שמבקש חיים שפויים בין הוטו לטוטסי ברואנדה.

¹ פרפרזה למשפטו המפורסם של בנימין זאב הרצל: כל אחד הוא גדי בעיני עצמו האחר הוא תמיד זאב.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s