10 הערות על הטבח בפריז

היה זה שבוע נוראי. כישראלי, כצרפתי ובמיוחד כיהודי אני חרד לעתיד, וכואב את כל בני אנוש שנטבחו השבוע, בפריז ומחוץ לה. לאחר שיחות עם בני משפחתי בצרפת, ועיון בכמה עיתונים אירופאים וישראלים, חשתי מחויבות לכתוב על הטבח ועלינו היהודים. להלן כמה הערות מצערות הנכתבות בכאב רב עם דמעות בעיניים.

 1. אתחיל דווקא הרחק מפריז, ביבשת בה חיים רוב "עלובי החיים" ואליה ממעטים להתייחס. בזמן שרוב התקשורת ברחבי הגלובוס שידרה Live מפריז, נשחטו בצפון ניגריה 2,000 אזרחים ב-16 כפרים שנכבשו על ידי "בוקו-חארם". בנוסף אליהם, 20,000 דארפורים נצורים על הר במזרח ג'אבל-מארה, מתחבאים מכוחות הג'ינג'אוויד, בלי אוכל ומים, אחרי שכפריהם נשרפו ואחיהם נטבחו. הרוצחים אגב, מחזיקים באותה אידאולוגיה, ובעלי אותם מקורות אימון ומימון כמו הרוצחים בפריז. כבר כתבתי פה בעבר על יחסו הבזוי של אובמה לרצח העם בדרפור, על חרטותיו של קלינטון, שהפגין יחס דומה לרצח העם ברואנדה, ועל ההחלטה הרת הגורל שהתקבלה בממשל ובפיקוד האמריקאי שלא להפציץ את אושוויץ. המצב בדרפור, בצפון ניגריה, בסוריה ובעירק החמיר באופן מחריד בשנת 2014. הרבה יותר נשים, ילדים ואזרחים חפים מפשע נרצחו על ידי הג'יהאד הסלפי על שלל ארגוניו הבזויים. לצערי, זה כנראה פשוט לא מעניין, לא רק את אובמה, פוטין ובאן קי מון אלא גם את התקשורת ואת המוני האזרחים. זה מחריד. זה איום ונורא. זה מחזק את הקיצוניים שרוצים להשמידנו. זה מחליש אותנו כבני אנוש. מה נאמר לילדינו?
 1. עוד הערה שלא קשורה רק לפריז: הג'יהאד הג'נוסיידלי. לא המוסלמים. לא המוסלמים האדוקים. לא האסלאם. לא האיסלאמיזם. לא האסלאם הפוליטי (כמו כל דת הוא תמיד היה פוליטי). הג'יהאד הג'נוסיידלי. הקיצוניות האנטי-מערבית התפתחה באסלאם בעיקר מאז שנות השישים, עם כי שורשיה נטועים כבר בווהאביזם, מאות שנים לפני כן. מתוך הקיצוניות האנטי-מערבית, התפתח בעשורים האחרונים הג'יהאד הג'נוסיידלי, על מיליוני מאמיניו. הוא כבר מזמן לא זרם שולי. הוא לא מגונה מספיק על ידי אימאמים בעלי שם. רובם המוחלט של מעשי רצח-עם, רצח המונים, טרור ג'נוסיידלי ופיגועי ההתאבדות בעשרים השנים האחרונות נעשו כפעולות ג'יהאד. זהו החוט המקשר בין רצח העם בדרפור לרצח העם שדאע"ש ניסו לעשות ביזידים בקיץ האחרון. בין החמאס שהילל תחילה את המפגעים בפריז, לבין חיזבאללה שגינה אותם. וכמובן, בין שני המתחרים על הבכורה בזרם הסלפי: אל-קאעידה ודאע"ש. רוב ארגוני הג'יהאד דהיום נאמנים לאחד מהשניים. מלבדם יש את האחים המוסלמים (שנאמניהם שולטים בעזה ונלחמים בסיני ובסוריה) ואת ארגוני הג'יהאד השיעים הנאמנים לאיראן וממומנים על ידה (חיזבאללה ועוד). מה רוצים אנשי הג'יהאד? על מה הם נאבקים? על אופיו של האסלאם. הם רוצים אסלאם, הדומה לדעתם, למה שהיה במאה ה-7. הם רוצים שהתרבות כולה, בארצות האסלאם, תהיה תרבות של חוקי שריעה, עבדות, ופגיעה יומיומית בנשים. נשים בעיניהם הן חפץ. הם מאדירים את הפגיעה בהן. טיהורים אתניים ורצח-עם הן שיטות הפעולה שלהם לצד פיגועי הטרור. המאבק הזה מתרחש כיום במזה"ת, באפריקה ובמרכז אסיה. בשמו אנשי הג'יהאד אונסים, רוצחים, ומשעבדים המוני מוסלמים שלא מספיק אדוקים בעיניהם. הפיגועים במערב יוצרים אצלנו אדישות ושנאה לעולם האסלאם כולו. מה שמאפשר לג'יהאדיסטים להתחזק בארצות האסלאם. הג'יהאדיסטים משיגים הרבה מפעולות טרור במערב. הם נהיים מושאים להערצה ומתחזקים. הטבח בפריז הוא עוד פעולת טרור אכזרית שמצטרפת לרשימה ארוכה שלפניה, ולצערי הרב, מקדימה רשימה ארוכה של פיגועים ומעשי טבח אכזריים המתוכננים ועוד לא הוצאו לפועל. נקווה שכוחות הביטחון שלנו ואחרים יצליחו לסכל כמה שיותר מהם.
 1. בחזרה לפריז. נהוג לומר כי צרפת היא המדינה בה השתלבו המוסלמים בצורה הטובה ביותר. מצד שני נהוג להציג את צרפת כמדינה שהמוסלמים השתלטו עליה. בואו נעשה קצת סדר. בחמישים השנים האחרונות, מיליוני מוסלמים היגרו לצרפת ורובם "הצטרפתו". זהותם של מוסלמים, ומוסלמים לשעבר היא ענין עמוק, מורכב ורגיש. כל אמירה כללית או פשטנית תהיה בהכרח לא נכונה ולא תקדם את הבנתנו. במחקר ארצי משנת 2010 הכריזו על עצמם 2.1 מיליון צרפתים כמוסלמים, וזאת מתוך כ- 5-6 מיליון שהיגרו מארצות האסלאם בחמישים השנים האחרונות וצאצאיהם (אגב, די קשה לברר זהות דתית בצרפת מפני שחוק מ-1872 אוסר על רשויות המדינה לעשות זאת). התבוללותם של מיליוני מוסלמים אינה חיובית בהכרח, וצרפת מואשמת לרוב ב"כפייה חילונית", אלא שאי אפשר להאשים את צרפת שאינה משקיעה די בקליטת מהגרים. הצרפתים משקיעים משאבים אנושיים, כלכליים, רוחניים ותרבותיים עצומים לאין שיעור במטרה לתת בטחון למהגרים ולהכניסם עמוק לתוך החברה. (אני יודע כי זוהי עבודתם של בני דודי). נאמר רק שאם רוב אזרחי צרפת היו חשים כי המוני "הונים" השתלטו על ארצם, משרותיהם וכלכלתם הם לא היו ממשיכים להשקיע כל כך הרבה בקליטה. כמו כן, אי אפשר גם להאשים את כל מוסלמי צרפת בקיצוניות דתית. אמנם מאות צרפתים התגייסו לדאע"ש אך רוב המוסלמים בצרפת מתנגדים לאלימות ומצהירים על עצמם כנאמנים לצרפת. בפריז, העניין הולך ומצטופף, כבר ב-1999 חיו באזור פריז יותר מ- 1.5 מיליון מהגרים שרובם מוסלמים. המוסלמים בפריז הם דתיים יותר, מאורגנים יותר ומלומדים יותר, וכן האוכלוסייה הענייה בקרבם גדולה יותר. אף על פי שהוקמו בתי ספר מוסלמים ומכללות, הג'יהאדיסטים הפריזאים גדלים על פי רוב בבתי ספר ממלכתיים-חילוניים. בני נוער מוסלמים החשים ניכור לסביבתם ולזהות הצרפתית פונים לעיתים לאסלאם, רובם לא נעשים רוצחי המונים. האסלאם מספק להם מסגרת חברתית ותרבותית ראויה. מתי מעט שבהם, מגיעים לזרם המתגבר באסלאם שכתבתי עליו קודם: הג'יהאד הסלפי. אלה רואים במערב בכלל וביהודים בפרט כשטן גדול וחזק שיש להשמיד. אלה נשטף מוחם ונאכלת רוחם עד כי הם הופכים לרוצחים. הם מתי מעט. לא כל מי שפונה לאסלאם ומגדל זקן יגיע לג'יהאד. רובם יחיו כמוסלמים צרפתים, כמו שיהודים מזוקנים ודתיים חיים כבר כאלף שנים בצרפת.
 1. וכאן אני מגיע לנקודה חשובה שהאיר בפני החוקר חואן קול: מטרתו העיקרית של הטבח בפריז היא לגייס נאמנים לארגוני הג'יהאד. המפגעים אינם טיפשים, הם יודעים כי כל פרובוקציה תחזק את הימין הקיצוני, תערער את הצרפתים ותוביל אותם להשקיע פחות במהגרים. אלה, כשיהיה להם רע בצרפת, יתגייסו במספרים גדולים יותר לדאע"ש ואל-קאעידה. החלום של הג'יהאד הוא מלחמת עולם, הפנטזיה שלהם היא טבח המוני של מוסלמים על אדמת אירופה. זה מה שיחזק אותם. זוהי הסיבה הממשית לפגוע בצרפתים, אוסטרלים, בריטים, אמריקאים ועוד.
 1. כמובן שלצד זה משחקת גם ההסתה הפרועה, הדמוניזציה (הצגת היהודים והמערב כשטן), הדה-הומניזציה (הצגת היהודים כמי ששולטים בעולם ואינם בני אנוש) ושפת השנאה המלווה דרשות רבות כל כך במסגדים, מאמרים רבים כל כך באינטרנט ותרבות שלמה של ג'יהאד שהתפתחה לה בחלוף השנים. חברי צ'ארלס ג'יקובס הזהיר את ה-FBI על פיגוע שעומד להתרחש בבוסטון כבר ב-2003. מהמסגד בו טען כי המתפללים מוסתים יצאו המרצחים בפיגוע באפריל 2013. איך הוא ידע? הוא הקשיב לנאומים במסגד וקרא מאמרים פרי עיטם של כמה אנשי דת. וגם, וזה אולי העיקר, הוא האמין למשמע אזניו ולא זלזל באימאמים. מי שאומר שישמיד את ישראל מתכוון לזה. מי ששומע נאומי שנאה כל יום במשך שנים סופו שיהפוך לרצוח.
 1. אנחנו היהודים מושאי השנאה מהגדולים ביותר של הג'יהאד. כלפינו מכוונים מאות אלפי טילים. את ראשינו מבקשים מאות אלפי טרוריסטים. עלינו להישמר. ובשעה הרת אסון זו, מצבם של יהודי מערב אירופה לא היה רע כל כך מאז שהקמנו מדינה. יהודים מתפללים בבתים כי פוחדים ללכת לבית הכנסת, מצב כזה לא היה גם תחת שלטונו של היטלר, עד ליל הבדולח. גם אם ארגוני ימין סמי-פאשיסטים וראשי ממשלה נתעבים נוהגים לעשות מהפחד שלנו הון פוליטי ולשחק בו כאילו היה בלק-ג'ק, יש לאמר בפה מלא כי האנטישמיות רווחת כיום יותר מתמיד וכי מצבנו הביטחוני מדאיג במיוחד. אני דואג לבני משפחתי, אלה שחיים בנגב (מאיומי חמאס) ואלה שחיים בצרפת (מאיומי הג'יהאד). רודפים אותנו כי אנחנו יהודים. עלינו להישמר. הביטחון של יהודי אירופה פג. רובם לא יעלו לישראל. רובם ימשיכו לחיות שם, מפוחדים יותר ומסתירים יותר את יהדותם. 
 1. לפני שאדון בהתחזקות הימין הקיצוני בצרפת, חשוב לי להוסיף עוד הערה לגבי יחסי צרפתים-המהגרים. אין דבר כזה פחד שווא. המוני אנשים לא נכנסים לחרדה סתם ככה. הפחד ממהגרים באירופה הביא לעליית מפלגות קיצוניות בבריטניה, צרפת, דנמרק, שבדיה, יוון ,הונגריה, ועוד. יותר מ–70 התקפות על מסגדים נרשמו בגרמניה בשנתיים האחרונות. המוני מהגרים שמגיעים מאפריקה ומאסיה משנים את חייהם, בעיקר של בני המעמדות המוחלשים, אלה שמשתכרים מעט במשרותיהם ואלו שמתקשים לגמור את החודש. לשכונות שלהם, העניות, מגיעים המהגרים ואיתם הם חולקים את תשתיות החינוך, הרווחה והבריאות המוחלשות ממילא. רובם של אלה אינם גזענים ולא בהכרח מצביעים לימין הקיצוני, אך הפגיעה בהם מעוררת אדוות ומחזקת פוליטיקאים שמרוויחים את הונם הפוליטי משנאת האחר. (אגב, רבים מהמצביעים למפלגות הימין הקיצוני מגיעים דווקא מהמרחב הכפרי אשר פוגש הרבה פחות מהגרים) כדי לנצח את הגזענות, הפאשיזם והריאקציה נדרשים כמה צעדים ששום מפלגת שמאל ואף מפלגה המייצגת לכאורה את הפועלים לא מציע: 1. להפסיק מדיניות צנע ולהגדיל תקציבים חברתיים (בריאות, רווחה וחינוך). 2. להעלות את שכר המינימום ולחזק איגודים מקצועיים (וגם: להכניס אליהם מהגרים). 3. להפחית את ההגירה ולהרשות רק לפליטי חרב להגר. 4. לפזר את המהגרים בסְפָר, באמצעות תמריצים, על מנת להקל על תושבי השכונות בערים הגדולות בהם הם נדחקים.
 1. ועכשיו נתמקד בימין הקיצוני הצרפתי, לה פן, "החזית הלאומית". לה פן התחזקה מאוד, הן בבחירות המוניציפאליות האחרונות, הן בבחירות לפרלמנט האירופאי, ולאחרונה אף פורסם סקר החוזה כי תיבחר לנשיאות צרפת. המצב חמור ומדאיג מאוד. מאז סוף מלחמת העולם השנייה נדחק הימין הקיצוני בצרפת לשוליים. כעת הוא עולה. גם אם לא ימשיך להתחזק וישאר במקומו הנוכחי, יהיו לכך השלכות חמורות על החברה הצרפתית. כך לדוגמה בניסיון למשוך מהימין הקיצוני קולות, אמר סרקוזי לאחרונה כי אם ייבחר מחדש לנשיאות, הוא יבטל את החוק המאפשר להומוסקסואלים להינשא. תגובתה הראשונה של לה פן לטבח בשארלי הבדו הייתה תגובה ממלכתית, כאילו היא כבר נבחרה לנשיאות, לה פן אמרה כי "האויב שלנו הוא לא המוסלמים אלא הטרוריסטים". לרגע נראה כי היא התמתנה. אלא שלמחרת פרסמה מאמר בפיגרו תחת הכותרת "Je ne suis pas Charlie" (אינני שארלי, בניגוד למוטו Je suis Charlie) בו כתבה כי הטבח בשארלי הבדו הוא "מעשה משמעותי למען האבולוציה של חוסר הביטחון במדינה". היא הוסיפה (בניגוד להצהרתה הראשונית) כי "הטרור הוא תוצאה ישירה של מדיניות ההגירה" (ובכך בעצם האשימה את כל המהגרים בטרור) וכי יש להחזיר לצרפת את עונש המוות. לשיטתה הדרך לקדם את ביטחון צרפת עוברת בהחרפת המצב. בכך היא דומה לאנשי הג'יהאד. היא משחקת לידיהם ומגשימה את מבוקשם. אני כותב זאת בצער רב, שכן דבריה הפוגעניים והגזעניים כבר נאמרו, ויש להם השלכות חמורות. לה פן ציירה מטרה. נותר לנו רק לקוות שאזרחי צרפת יגלו איפוק ומתינות.
 1. ולעניין שארלי הבדו: אינני מזדהה עם הקריקטורות שצוירו בעיתון, הן פוגעניות (לא רק כלפי האיסלאם, אלא גם כלפי הנצרות והיהדות ולמעשה בכל אדם המגלה רגש לדת), הן סמל מובהק להתנשאות הצרפתית, הן אינן מקדמות סובלנות ופיוס אף על פי שאנשים רבים המזהים עצמם עם ערכים אלה היו בין קוראי העיתון. אך הפגיעה בחופש הביטוי, שעליה יצאו מאות אלפים להפגין בצרפת וברחבי העולם, היא פגיעה חמורה. עצם הבעת דעה הפכה למטרה נוספת לג'יהאד. הקריקטורה היחידה שאכניס למאמר זה, מציגה את המצב, בו רודנים אלימים מהמזה"ת או מצפון קוריאה מאיימים על חופש הביטוי של בני אדם בעולם כולו. חובה עלינו לגנות את האלימות הזו.

  האויבים החדשים של חופש הביטוי

  האויבים החדשים של חופש הביטוי

 1. הערה אחרונה לגבי העתיד. בשיחותי עם בני משפחתי בצרפת עלה חשש רב מהעתיד, מה יוליד יום, אצלם בצרפת ואצלנו במזה"ת. האם צפוי לנו עידן ארוך של טרור ג'נוסיידלי במערב וג'נוסייד נצחי בעולם המתפתח או שמא ניצור, סוף סוף, עולם ללא אימה. זה מה שמוטל על הכף. זו צריכה להיות קריאתה של העצרת ההמונית שתתקיים הערב בפריז. אני בטוח שבנאומים היפים יגידו מילים דומות לאלה (כנראה בלי להזכיר את הג'נוסייד). אלא שאני סמוך ובטוח כי רוב המנהיגים שידברו, לא ידברו מהלב, לא ידברו בכנות, ואין בהם רצון פנאטי, להביא עולם ללא אימה. וזה מה שנדרש. מנהיגים פנאטים. פאנטים ברצונם לקדם מתינות. מנהיגים שמוכנים לעשות הכל, לא בשביל להישאר על הכיסא, אלא בשביל לברוא עולם ללא אימה.
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s