הכישלון הגדול ביותר של אובמה

"ב-2004, הממשל האמריקאי הכריז כי ממשלת סודאן מבצעת בדארפור רצח עם.¹ לאחר עלייה חדה בסיקור התקשורתי, ובדאגה לאזרחי דארפור, העולם שכח לגמרי מדארפור. לצערנו הרב, ממשלת סודאן לא שכחה."

-ג'ורג' קלוני ²

בדו"ח מיוחד, שהוגש בינואר 2015 למועצת הביטחון של האו"ם, דווח כי יותר מ-3,324 כפרים נשרפו בדארפור בחמשת החודשים האחרונים של 2014, מעל ל-22 כפרים מדי יום. יותר מחצי מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם אשתקד, ויותר מ-70,000 נעקרו בשלושת השבועות הראשונים של 2015, ממוצע של יותר מ-3,300 עקורים ביום.  במקביל לשריפת הכפרים, המתבצעת על ידי צבא סודאן, נמשכות ההפצצות האוויריות וכיבושים קרקעיים, וכן נמשכים מעשי אונס ההמוניים של הנשים והילדות הדארפוריות.

גם בריחה מהכפרים אינה מבטיחה את חייהם של הקרבנות הדארפורים. מחנות העקורים אליהם נמלטים הקרבנות, משמשים למעשה מחנות להשמדה איטית ושיטתית באמצעות רעב, ביזה מחלות ואונס. בנוסף לחצי מיליון ההרוגים בעשור האחרון, מאות אלפי נשים נאנסו על ידי חיילים בצבא סודאן וחיילי מיליציות הג'ינג'אוויד, שכבר לא ניתן להבדיל ביניהם כמו בעבר, ואונס המוני זה נמשך גם ב-2015. על האונס ההמוני בטביט באוקטובר האחרון, בו נאנסו למעלה מ-221 נשים על ידי חיילי צבא סודאן, ³ כתב ג'ורג' קלוני שסייר בדארפור: "עברנו כפר אחרי כפר ובכל מקום שמענו את אותם הסיפורים כמו בטביט". האוכלוסייה האפריקאית הילידית של דארפור מושמדת בשיטתיות מזה 12 שנים. בשנים האחרונות החלה ממשלת סודאן לנהל מדיניות ג'נוסיידלית דומה גם במחוזות אחרים, בנילוס הכחול ובדרום קורדופאן. אלפים נרצחים מדי חודש, מי בחרב ומי ברעב.

ממשלת סודאן לא מאפשרת לעיתונאים ולארגוני סיוע להיכנס לדארפור, היא סגרה את משרדי נציבות זכויות האדם של האו"ם בבירה חרטום, והיא משתיקה וממדרת את כוח שמירת השלום של האו"ם (UNAMID), ומפעילה לחץ רב על מנת לסלקו מסודאן באמצעות שותפותיה בעולם הערבי. ה-UNAMID אמנם לא עשה את כל המאמצים על מנת להגן על אזרחים, כפי שנחשף בתחקיר שפורסם בפוריין פוליסי, אלא שנסיגתו מדארפור, עליה הודיע לאחרונה, מאפשרת לרצח העם הנורא לחזור לשיאו. בלעדי כוחות ה-UNAMID דארפור תיהפך לגיהינום. במקביל להסתרת ההשמדה השיטתית של העמים האפריקאים החיים בדארפור, מוקמים על חורבות הכפרים של האוכלוסייה הדארפורית כפרים ערביים באמצעות הון הזורם מקטאר. נראה כי "כשהפשעים נערמים, הם נעשים בלתי-נראים, כשהסבל נעשה ללא-נשוא, אין שומעים עוד את הצעקות." 4

כפר בוער בדרפור. במחצית השנייה של 2014 נשרפו יותר מ-22 כפרים מדי יום בדארפור

במחצית השנייה של 2014 נשרפו יותר מ-22 כפרים מדי יום

ברק אובמה, שהתחייב כמה פעמים לפעול נגד רצח עם בדארפור, טען בנובמבר 2007 כי על ארה"ב לשלוח כוחות קרקעיים לכל מקום בו יתבצע רצח עם וגם לדארפור. לאחר שנבחר לנשיאות שינה את יחסה של ארה"ב לממשל הסודאני הרוצח כפי שכתבתי בעבר. ממשל ג'ורג' בוש הבן (2001-2009) הוביל להכנסתם של כ-20,000 חיילי ה-UNAMID לסודאן, לתביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) כנגד נשיא סודאן, ולסנקציות חריפות נגדה. אובמה, מאז שנבחר, מוביל מדיניות פייסנית כלפי סודאן. במאי 2013 הפייסנות הגיע לשיא כשהזמין אובמה לפגישה בוושינגטון הבירה משלחת של פושעים נגד האנושות, חברי ממשלת חרטום וביניהם נאפי עלי נאפי, יועץ מקורב לרודן אל-באשיר,5 וזאת לאחר שסרב להתייחס לרצח העם בדארפור בהזדמנויות שונות בהן נדרש לכך על ידי סנאטורים, חוקרים ופעילים חברתיים.

"מחפיר וחמור מכישלון הממשל האמריקאי, בנוגע לרצח העם בסודאן, הוא הסירוב של אובמה להכיר בכישלון. מה ההשלכות לכך? אזרחי דארפור נידונים לרמת האלימות והזוועות הגבוהה ביותר מאז שארה"ב הכריזה שמתבצע שם רצח עם." כך פתח נשיא United to End Genocide, טום אנדרוז, את מאמרו שפורסם השבוע בהפינגטון פוסט. הוא הוסיף: "מדוע האלימות בדארפור מסלימה?  (א) בגלל ההימנעות ממעצרו של נשיא סודן, עומר אל-באשיר, שמואשם בפשעי רצח עם ב-ICC. (ב) בגלל כישלונם של ארה"ב, האו"ם והקהילייה הבינלאומית לתת מענה ראוי למשבר."

"הדפוס בו אנו חוזים כיום, דומה באופן מפליא להתנהגות בתחילתו של רצח העם, לפני יותר מעשור: הסלמה מתמדת ושיטתית באלימות ברוטאלית נגד אזרחים חסרי הגנה – שעה שהעולם, ובעלי היכולת לפעול, מפנים את הגב."

אזרח דארפורי מנסה לכבות שריפה בביתו

אזרח דארפור מנסה לכבות שריפה בביתו

במרץ 2004 טען העיתונאי ניקולס כריסטוף, כי "אם אנחנו מפנים את הגב לקרבנות רק מפני שהם ילידים אפריקאים, חסרי יכולת להשמיע קולם, החיים באזור מבודד, אזי אנחנו צריכים להתבייש בעצמנו." היום, אנחנו טובעים בביצת הבושה והייאוש בעולם בו מתרחשים כמה רציחות עמים במקביל ונשיא ארה"ב עומד מהצד. אובמה נכשל במה שהגדיר כאחת מהמטרות הראשונות שלו: להיאבק ברצח עם. אמנם הוא מינה את סמנטה פאואר, להיות שגרירה באו"ם, פאואר שהתפרסמה בזכות ספרה "בעיה מהגיהינום: ארה"ב בעידן הג'נוסייד" בו היא מותחת ביקורת רבה על התנהלות הממשל האמריקאי נוכח רציחות העמים במאה העשים. אמנם היא מצייצת מדי יום על רואנדה ובוסניה, על רפאל למקין ועל השואה, אך מעבר לזה, נראה שאין בכוונת הממשל האמריקאי הנוכחי לפעול, בנוגע לדארפור.

לנו כיהודים, יודעי פוגרומים ולמודי שואה, יש הרגישות והתבונה להתבונן בפשעים האיומים והנוראיים האלו ולמחות. אנו יכולים להבין כי בהיגדע עם מהאנושות נגדע איבר, חלק מהשלם, אינספור "עולם ומלואו". אנו מחויבים להתנגד לפשעים מסוג זה. שמחתי לשמוע כי רובי ריבלין נפגש בשבוע שעבר עם שר החוץ של ארמניה והשניים הסכימו ביניהם כי על היהודים והארמנים להיאבק בזוועות מסוג זה. אלא שהדיבורים לא מספיקים. כל יום נרצחים עוד ועוד נשים, ילדים וגברים חסרי מגן. אנו צריכים להשכיל ולדעת כי כל עוד נמשכים מעשי רצח עם, גם אנחנו נעמוד על הכוונת. עלינו כיהודים לשים עניין שכזה בראש סדר העדיפויות. עלינו לדאוג לדארפור כאילו מדובר היה בביתנו. אני מקווה שהממשלה החדשה שתקום כאן בקרוב, תעשה הרבה יותר למען הדארפורים, אלה החיים בישראל ואלה שנידונו לכליה במולדתם.

אובמה וקלוני משוחחים על דרפור

אובמה וקלוני משוחחים על דארפור

¹ ב-9 בספטמבר 2004 הכריז קולין פאוול, מזכיר המדינה של ארה"ב, כי הסיק מהעדויות שהוגשו לו כי ממשלת סודאן וכוחות הג'ינג'אוויד מבצעים רצח עם בדארפור. הייתה זו הפעם הראשונה בה מעצמה מכירה ברצח עם בעודו מתרחש.

² במילים אלו פתח ג'ורג' קלוני את טורו שפורסם ב-25 בפברואר 2015 בניו יורק טיימס.

³ ב-30 באוקטובר 2014 פלשו כוחות צבא סודאן לכפר טביט בדארפור, גירשו ממנו באלימות רבה את כל הגברים, ובמשך 36 שעות אנסו בברוטליות לפחות 221 נשים וילדות בנות הכפר. עדויותיהן של הנשים מופיעות בדו"ח זה שפורסם לפני כחודש.

4  ברטולד ברכט, 'כשהרשע בא כמו גשם נופל', מתוך 'גלות המשוררים'.

5 נאפי עלי נאפי עמד בראש שירות הביטחון הסודאני בשנות התשעים, ושימש כיועץ מיוחד לענייני דארפור לרודן האכזר עומר אל-בשיר מאז 2007. חוקרים טוענים שהוא אחד מאדריכלי רצח העם בדארפור. ביקורו בוושינגטון בוטל לאחר ביקורת חריפה של פעילים חברתיים הנאבקים ברצח העם בדארפור.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s