התליינים של דאעש והזאבים מוול סטריט

"חבורת מצרים וסעודים תקפו את ארה"ב, בתגובה היא החריבה את אפגניסטן ועירק, מאז כל המזה"ת מדמם"¹

שני תהליכים הקצינו בעשרים השנים האחרונות: ריכוז ההון בידיים מעטות תוך התעצמותו של ההון הספקולטיבי, ופריצה עולמית של ארגוני הג'יהאד הג'נוסיידלי. וול סטריט הוא סמלו של הראשון בעוד הפיגוע במרכז הסחר העולמי הוא סמלו של השני. הכאב הגדול ביום הזיכרון ה-14 לפיגוע, שגבה את חייהם של 2,977 נפשות, נובע מההבנה שמאז הפיגוע כשלו האומות הדמוקרטיות מלמגר את הטרור ואף סייעו לחזקו. לקפיטל המערבי, הסיני והרוסי לא היה לכאורה אינטרס על מנת להשקיע מספיק במאבק בטרור. אלה יכלו לייבש באמצעות חרמות, סנקציות והסדרי מסחר את מממניו, אך במקום זאת הם יצרו לו תנאים נפלאים לפרוח. הדיפלומטיה המתקררת בין מזרח למערב נטשה את המערכה שאמורה הייתה לאחד את השניים. ואולי, יותר מכל, חסרה היכולת להביס את המנגנונים הקפיטליסטים השקועים בשחיתות וריקבון עד צוואר, המשמידים את עצמם ואותנו.

חוסר הביטחון שאנחנו חווים בימינו נולד בוול סטריט ובמרכז הסחר העולמי, במקום בו מהמרים על מחיר חיי אדם. הרעב ההמוני בעידן השפע הוא תוצרת ידיהם של מפלצות-אדם, שאינם אנושיים יותר מבן-לאדן ותלמידו, רוצח ההמונים אבו באכר אל-בגדדי (מנהיג דאעש). אלו עשו יד אחת עם "הזאבים מוול סטריט", שביד אחת יצרו תנאים של רעב המוני בחציה הצפוני של אפריקה ובמזה"ת, מה שהוביל למהומות והפיכות וביסס את התחזקותו של הפלג הסלפי הרצחני באסלאם הסוני, ובידם השניה הובילו את אירופה לשקוע במשבר הגדול ביותר שלה מאז שאוחדה. האקראיות של חווית היחיד הפכה לאות לאנושיותו, בין אם נעקר מביתו במדריד כי לא שילם חוב ובין אם נס ממעונו בבגדד כי איננו מוסלמי סוני.

עשרות מיליונים מבין אזרחי המדינות שקרסו נותרו חסרי מגן כשחרב על צווארם. נציבות הפליטים של האו"ם מכריזה מדי שנה, מאז 2012, כי מספר הפליטים בעולם הוא הגדול מאז מלחמת העולם השנייה. ממצב העניינים הנוכחי, ומקצב הגידול של כמות הפליטים, ניתן להסיק כי עוד לפני 2020 יהיו בעולם מעל 100 מיליון פליטים.  כיום חיים בעולם כ-60 מיליון פליטים, מרביתם של פליטים אלה, נשים, ילדים, וחלכאים, לא מעזים להגר לאירופה. אף על פי שלארגוני הג'יהאד יש אינטרס מובהק להפנות כמה שיותר פליטים לאירופה בכדי לערער את בטחונה, רק אחוז קטן מבין עשרות המיליונים מעז לעשות זאת. בעבר מדינות כמו לוב וטורקיה חסמו את הפליטים מלהפליג לאירופה, וזאת במסגרת הסכמים שונים עם האירופאים, כיום אין מי שימנע מההמונים להגר לאירופה. ארגוני הטרור השונים מתפרנסים מתעשיית ההברחות ומדמי המעבר ואף מנצלים את ההזדמנות לשלוח טרוריסטים לאדמת אירופה.

"באשר לטרור, ידוע שהוא כבר מצוי בכל מקום – באלימות המוסדית, המנטלית והפיזית. האקט הטרוריסטי רק מגבש את כל הרכיבים המושהים; הוא משלים את אורגיית העוצמה, החירות, השפע והחישוב שמגדלי התאומים גילמו, יחד עם היותו הריסתה האלימה של צורה רצונית זו של יעילות והגמוניה. כך, בפני הגראונד זירו, בין הריסות העוצמה העולמית, אין אנו יכולים אלא למצוא, למרבה הייאוש, את דמותנו." ¹

14 שנים לפיגוע במגדלי התאומים, והנה אל-קאעידה ודאעש שולטים בעשרות מיליוני בני אדם ומאיימים על האנושות כולה. דרכו של בן-לאדן הפכה זה מכבר לדרך להמונים. מומחים גורסים כי 42 מיליון מוסלמים בעולם תומכים בדאעש (אחוז מזערי מהמוסלמים בעולם אך כוח מספיק להחריב את האנושות). שנה להקמת החליפות של דאעש, ארגוני ג'יהאד מ-17 מדינות שונות הצטרפו, דאעש הכריז על 12 אזורים באסיה ואפריקה כוילאייטים (מחוזות) בחליפות. בעזרתם של המהמרים הכפייתיים על מחירי המזון והנפט, הבנקים, גוזלי הבתים והאדמות, הקפיטל המערבי וזה של המזרח, הופך כדור הארץ לגיהינום לכל. גיהינום של "זאבים מוול סטריט" ותליינים מדאעש. ספק אם בן-לאדן יכול היה לשער שיצליח לשנות את העולם מהר כל כך.

ניו יורק ב-11 בספטמבר 2001

ניו יורק ב-11 בספטמבר 2001

¹ משה דמרי

² רוח הטרור, ז'אן בודריאר, 2004, עמ' 45-46

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s