עונת המצ'טות חוזרת

את התמונה הזו העלה אזרח בורונדי שלשום¹ כשלידה הכיתוב "הבחירות נגמרו. עכשיו צריך ללכת לעבודה". במצ'טות כאלה נרצחו ברואנדה מאות אלפי בני טוטסי באביב 1994, גם שם הרוצחים (הוטו) קראו לזה "עבודה". המצ'טות מסמלות את המעבר לשלב הבא: מדיכוי, רדיפה ספורדית ואפליה להשמדה. בימים האחרונים נראה שרצח עם מתחיל בבורונדי, המדינה העניה בעולם אשר מאז 1972 נרצחו בה יותר מ-500,000 בני הוטו ויותר מ-100,000 בני טוטסי, רובם אזרחים, במעשי טבח המוניים. על כוונת הרוצחים: כל אזרח טוטסי וכל הוטו שלא מוכן להשתתף באורגיית הדמים.

823498-machette

"הבחירות נגמרו. עכשיו צריך ללכת לעבודה"

לחוקרי רצח עם אין כאן כל הפתעה. לפני שנה כתבתי על התסמינים הרבים להתפתחותו של רצח עם בבורונדי: הקמת תנועת נוער חמושה המפיצה אידיאולוגיה של שנאה, היעלמותם של עיתונאים ואנשי אופוזיציה בזה אחר זה, הרס בורות הריגה במטרה לטשטש ראיות למעשי טבח המוניים שבוצעו בעבר, סילוק משקיפים וארגוני זכויות אדם, תעמולה גזענית ברדיו, דמוניזציה של קבוצת מיעוט, דה-הומניזציה ושפת קודים בה מילה כמו "עבודה" משמעה רצח.

דבר אחד שחשוב להבין על בורונדי, זו מדינה שלא מעניינת אף אחד. אין בה עיתונאים. התקשורת הבינלאומית לא מסקרת אותה. היא קטנה ועניה ואין לה חשיבות גאו-אסטרטגית בעבור שכנותיה. אין סיכוי למצוא מידע אקטואלי על המתרחש מחוץ לבוג'ומבורה הבירה. זה חומק מכל רדאר.

באפריל האחרון, משהודיע הנשיא, בן ההוטו, פייר נקורונזיזה, על שינוי החוקה שיאפשר לו לרוץ לבחירות בפעם השלישית, גברה המתיחות הפוליטית והאתנית במדינה. המונים יצאו לרחובות. שוטרים וחיילים ירו במפגינים וקרבות רחוב פרצו בכמה שכונות בבירה. לפחות 200 בני אדם נהרגו בחודשים אפריל עד יולי בבוג'ומבורה ומאות אלפים ברחו מהמדינה.

בחודש מאי, התבצע ניסיון הפיכה. פלג הוטו קיצוני, המחזיק באידיאולוגיה רצחנית, אשר קצינים וגדודים רבים בצבא נאמנים לו, השתלט לכמה ימים על המדינה. בסופו של דבר הנשיא חזר לשלטון אך אין לדעת באיזה מחיר. בבחירות שנערכו ביולי האחרון ניצח פייר נקורונזיזה, הנשיא המכהן כבר עשור.

לפני כשלושה שבועות דווח כי הצבא מתפלג בין כוחות מורדי ההוטו לשעבר לותיקי הצבא הטוטסים. בנוסף דווח כי אנשי ההוטו הורגים קציני צבא ומשטרה טוטסי הנתפסים כמתנגדי הנשיא דיווחים על רצח של מנהיגים כגון גזברית מפלגת האופוזיציה ואיש ראשות השידור הלאומית ועל כך שראשי האופוזיציה ברחו מהמדינה.

מי חתם על צו ההשמדה?

בימים האחרונים האלימות בבורונדי גואה. עשרות ואולי מאות אזרחים בני טוטסי נרצחו ברחובות. חוקרים שונים טוענים כי ניכר שהמדינה שינתה את יחסה למיעוט הטוטסי: מדיכוי להשמדה. נשיא הפרלמנט של בורונדי, רברין נדיקוריו אמר לראשי השכונות בבוג'ומבורי כי: "האנשים האלה נועדו להרצח, אני מצווה עליכם לרצוח אותם". עוד באותו הנאום אמר: "כשיינתן האות יש לצאת לעבודה, אין מקום לרחמים ולדמעות, צריך לעשות את העבודה […] תגידו לאלה שרוצים לבצע את המשימה: אתה צריך לכתוש, אתה צריך להשמיד – האנשים האלה הם טובים רק כמתים". בהתייחסו לרכושם של בני הטוטסי במדינה אמר למנהיגים בני ההוטו: "אם אתם רוצים את הרכוש או הבית הזה, צאו וקחו אותו". בנוסף לכך, הגיעו דיווחים כי בכירים בממשלה הורו על כוחות הביטחון לטבוח באזרחים.

שגרירים של כמה מדינות אירופאיות בבורונדי, ביניהם השגריר הבריטי, התריעו בימים האחרונים כי רצח העם מתחיל. ברק אובמה הודיע כי יוציא את בורונדי מתכנית הפיתוח של אפריקה (AGOA) וזאת בשל "התעמרות מתמשכת באנשי אופוזיציה הכוללת התנקשויות, רצח ללא משפט, עינויים ומעצרים שרירותיים". ארה"ב אף העלתה לסדר היום של מועצת הביטחון את האלימות בבורונדי וביקשה להטיל סנקציות על השלטונות אך רוסיה וסין התנגדו בטענה שמדובר בעניינים פנימיים. האיחוד האירופאי קרא גם הוא לשלטונות בבורונדי להגיע לדיונים בבריסל על מנת להביא לשינוי המצב. נראה שמאמצים דיפלומטיים אלה לא יספיקו. ²

אנו מבקשים לא למסור לזרים שום מידע על העבודה

"אנו מבקשים לא למסור לזרים שום מידע על העבודה"

פתקים נתלו בבוג'ומבורה בירת בורונדי: "מרגע שהעבודה תתחיל אנחנו מבקשים לא לראות אף אחד ברחובות. אנו מבקשים לא למסור לזרים שום מידע על העבודה. 1. אנחנו מזהירים כי כל מי שיפיץ מידע ישא בתוצאות. 2. החל משמונה בערב יסגרו כל המועדונים." בימים האחרונים הגיעו דיווחים רבים על שוטרים שמסתובבים בלילות ברחובות ורוצחים צעירים במועדוני לילה. נראה שאת הסעיף השני הם אוכפים עוד לפני שהתחילה "העבודה". ³

מידע רב חסר לנו על ההתרחשויות בבורונדי. לא ברור אם הנשיא והממשלה המכהנים מנסים להדוף את ההקצנה – המגיעה מגורמים רבים במפלגת השלטון, בצבא, במשטרה, בתקשורת ובתנועת הנוער החמושה של המפלגה – או שמא הם נכנעים לקיצוניים ממפלגתם במטרה לשמור על כוחם. בין כה וכה נראה שצו ההשמדה נחתם.

כשהפשעים נערמים, הם נעשים בלתי נראים

בשנים האחרונות אנחנו עדים לקריסה של כל המערכות הבינלאומיות שאמורות היו להביא ביטחון לעולם. היכולת של דאעש לשלוט בטריטוריות נרחבות בסוריה, עירק, ניגריה, סומליה ולוב היא עדות לחוסר האונים של האנושות אל מול רוצחיה. בית המשפט הפלילי הבינלאומי שרודף את עומר אל-בשיר, נשיא סודאן המואשם ברצח העם בדארפור, מבוזה על ידי מדינות שונות בזו אחר זו המארחות אותו על אדמתן. נציבות הפליטים קורסת תחת עומס של 60 מיליון פליטים בעולם, מספר השיא מאז מלחמת העולם השניה. תכנית המזון העולמית מקצצת מזונות באזורים מוכי רעב. נוכח המצב הזה, קשה להאמין שהמעצמות והמוסדות הבינלאומיים יפעלו למניעת רצח עם בבורונדי. הצעדים הדיפלומטיים והכלכליים שננקטו על ידי האירופאים והאמריקאים הם "מעט מדי ומאוחר מדי" בעבור אותם אזרחי טוטסי שנשחטים ברגעים אלה. התמונות האיומות יחשפו בתקשורת העולמית רק לאחר שכבר ירצחו כמה אלפים וכבר לא יהיה איך להחזיר את הגלגל אחורה. לא ניתן יהיה לומר שהעולם לא ידע. מנהיגי העולם מעודכנים במתרחש אך בוחרים לשים זאת בצד. אותן טעויות מרואנדה 1994 ומדארפור 2003 חוזרות ונשנות. "ונדע כי אשמנו מאד. כי היינו עדים למותו המכוער של עולם שאהבנו כל כך.." 4

Racizm

1 תמונה מדף הפייסבוק של Romeo Ininahazwe.

2 Daly Maverik, Burundi: A call for action before another Never Again, 3/11/2015

3 הפתק הופיע בחשבון טוויטר של תושב בוג'ומבורה ותורגם מקירונדי לצרפתית על ידי אזרח בורונדי אחר. אני תרגמתי מצרפתית לעברית.

4 לאה גולדברג

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s