מעבדות לחירות

זכרו נא, תולדות עם ישראל בשחרור אבותינו העבדים מארץ מצרים. "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים". לראות את עצמנו כאילו אנחנו, אני, אתה, כולנו עבדים. תפיסה זו צריכה לעמוד בבסיס האמונה שלנו. יחרדו החרדים מאבדן צו קטגורי זה. יחרדו משכחת העבדות. ינהרו הדתיים להילחם בעבדות. ירבו שומרי המצוות לדבר בגנותה. ראוי שיהא זה הפונדמנטליזם היהודי: מאבק עיקש בכל סוג של עבדות. יתייצבונה אנשי חב"ד, ובמקום לספסר תפילין לכל עובר אורח, יחלקונה פמפלטים לשחרור עבדים בתחנה המרכזית, לקראת כניסת השבת. כי דבר אלוהים חיים הוא: "וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם וְהִצַּלְתִּי אֶתְכֶם מֵעֲבֹדָתָם וְגָאַלְתִּי אֶתְכֶם". והרי "אין לך שיא של הכרה היסטורית מרומם מזה ואין לך התמזגות של יחיד וכלל ברחבי כדור העולם ובעמקי הדורות גדולה מאשר בצו פדגוגי עתיק זה. מאבות אל בנים, דרך כל הדורות, נמסר דבר יציאת מצרים, זיכרון אישי, אשר איננו מחוויר ואיננו דהה."¹

ומהי עבדות? באלו עבדים מדובר? ילדה הודית שנולדה לקסטה הלא נכונה, והעמסת לבנות בוץ הוא כל גורלה, כבר מגיל 4. ילד ישראלי בן 12, שמשפחתו לא משגת, והוא נאלץ למכור את כוח עבודתו ומפחד לדרוש את שכרו. צעירה רוסיה שנחטפה על מנת להיאנס בארץ הקודש, ולפרנס סרסור עבריין, חלאת המין האנושי. נערה יזידית שנמכרה בשוק כשפחת מין לג'יהאדיסט אכזר. עובד כפייה הבונה אצטדיון כדורגל בקטאר, לשעשועי בניהם של איילי הנפט הפרעונים. כל אלה הם מקרים המייצגים תופעה רחבת היקף שאיננה השוליים של החברה אלא חלק אימננטי מהקפיטליזם.

זכרו נא, העבדות הגיעה בימינו לשיא פריחתה. עבדים ושפחות זמינים וזולים מאי-פעם. לפי הנתונים של ארגון העבודה הבינלאומי, כ-21 מיליון בני אדם הם עבדים בימינו אנו. מתוכם 11.4 מיליון נשים וילדות המשמשות כשפחות וכעובדות מחוסרות כל הגנה. 4.5 מיליון מתוכן קרבנות אונס והתעללות מינית. לפי הנתונים של "לך לחופשי" (מהארגונים הגדולים בעולם לשחרור עבדים) 35.8 מיליון עבדים ב-2015 ברחבי העולם. פי שלושה ממספר העבדים שהגיעו לאמריקה בסחר העבדים הטרנס-אטלנטי בין המאה ה-16 למאה ה-19.  שליש מהם ילדים. כ-20 מיליון מתוכן בנות. רובם המוחלט של בעלי העבדים הם גברים. אלה  מרוויחים בסך הכול 150 מיליארד דולר מדי שנה על חשבון שפחותיהם ועבדיהם. בנוסף אליהם מועסקים ברחבי העולם 73 מיליון ילדים מתחת לגיל 11, ועוד 71 מיליון בגילאי 12-14. בעבור רובם זוהי הדרך היחידה לשרוד. לפי מחקר שנערך השנה, מחיר של עבד או שפחה בימינו עומד על כ-90 דולר, זול פי 500 ממחירו של עבד ממוצע בארה"ב של המאה ה-19. ² המיתוס על סוף עידן העבדות במערב מסייע לבעלי העבדים להסתיר את הפשע, ולהחזיק נשים וילדים בתנאי עבדות גם בימינו, גם במערב, גם במדינות דמוקרטיות. יותר מ-100,000 שפחות ועבדים חיים כיום בארה"ב ובמערב אירופה. חשוב להפיק סרטים על עבדים שחורים בשדה כותנה במאה ה-18. דחוף מכך, להפיק סרטים על סוחרי אדם בני ימינו. בהול, לשחרר יותר מ-3,000 יזידיות שעדיין משמשות כשפחות מין בסוריה ועירק, ועוד כ-2,000 נערות שנחטפו על ידי דאעש במערב אפריקה (בוקו-חארם) ונאנסות מידי יום.

זכרו נא, המידע זמין לכל הדורש. רשימה שמית של בעלי עבדים עוברת דרך יוליוס קיסר, 12 נשיאים של ארה"ב, פוליטיקאים אירופאים, מגלי ארצות ואבו באכר אל-בגדדי. סיפורים אישיים של עבדים מכל העולם, ששוחררו בשנים האחרונות, נפוצים במרשתת. נאדיה מוראד, יזידית ששמשה כשפחת מין של לוחם דאעש, מועמדת לפרס נובל על פעלה לשחרור נשים אחרות שנותרו בשבי. משרד העבודה האמריקאי פרסם רשימה של 136 מוצרים, הנרכשים בידינו כמעט בכל יום, שמקורם בעבדות ילדים. ראוי שחומרים אלה יכנסו להגדה של פסח או לפחות יזכו לזכר בארוחת החג. מחלקת המדינה האמריקאית מפרסמת מדי שנה דו"ח עבה על סחר בבני אדם בכל העולם. בפתיחת הדו"ח האחרון, שפורסם ביולי 2015, כתב מזכיר המדינה, ג'ון קרי, כי "אף אומה לא תוכל לחסל את העבדות לבדה". בליל הסדר ראוי לדרוש כי אומתנו תוביל את המאמץ העולמי לחיסול העבדות. כי בצלם אלוהים נבראנו, ובאנו בברית הר-סיני, "וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם וְהִצַּלְתִּי אֶתְכֶם מֵעֲבֹדָתָם וְגָאַלְתִּי אֶתְכֶם בִּזְרוֹעַ נְטוּיָה וּבִשְׁפָטִים גְּדֹלִים", ובאושוויץ-אשמדי למדנו על בשרנו כי גם הפרעונים-הגרמנים זרועם נטויה ושוטם מצליף. הנהייה גם אנו לפרעונים? הנשתוק להם? ראוי כי נטה זרוענו כנגד נוגשי עבדים בני ימינו; ויהיו אשר יהיו.

כמות העבדים בעולם ב-2015 לפי מדינות

כמות העבדים בעולם ב-2015 לפי מדינות המקור פורסם כאן

¹ ברל כצנלסון

² Bonded Labor. End It Movement. Retrieved 20 January 2015.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s