טעויות אנושיות והכרעות גורליות

הפצצה אווירית של ארה"ב, שנערכה ב-17 בספטמבר, אפשרה לדאעש שליטה עילית על  נמל התעופה האחרון ששימש את אסד במזרח סוריה. ההפצצה, שכתוצאה ממנה נהרגו 80 בני אדם, עשויה להביא לנפילתה של העיר דיר א-זור, בה נצורים מזה שנתיים וחצי מאות אלפי תושבים. העיר היושבת על גדת נהר הפרת, בלב "מדבר דיר א-זור", מוכרת לנו מכמה אירועים היסטוריים; אל מדבר זה הופנו שיירות של מאות אלפי ארמנים ואשורים החל מאפריל 1915, ומרביתם מצאו בו את מותם. חוקרים שחפרו באתרים שונים במדבר מצאו את שייריהם של מאות ארמנים, שנכלאו במחנות ריכוז בלב המדבר, על ידי הטורקים בימי מלחמת העולם הראשונה. דיר א-זור היא יעד השילוח של רצח העם הארמני ורצח העם האשורי. מלבד זאת, היא מוכרת לישראלים ששמעו עליה ב"פרסומים זרים", ב-6 בספטמבר 2007. לפי אותם פרסומים, הפציץ חיל האוויר הישראלי, כור גרעיני להפקת פלוטוניום, שנבנה במדבר דיר א-זור בשיתוף פעולה עם קוריאה הצפונית. מיקומו המדויק של הכור הגרעיני היה בין דיר א-זור לא-רקה, היושבת גם היא על גדת נהר הפרת. כחמש שנים לאחר הפצצת הכור, הצליחו כוחות מורדים לגרש את צבא אסד מהעיר א-רקה ומהעיירות הסמוכות לדיר א-זור. תחילה היה זה מרד עממי ומבולבל; המורדים הקימו מועצות דמוקרטיות בכל כפר, עיירה ועיר, על מנת לנהל את ענייניהם. אנשי דאעש, שרבים מהם הגיעו מעירק, החלו מסתננים למועצות אלה, ואוספים מידע על התנהלותם של כל עיר וכפר; רושמים בפנקסיהם מידע על הדמויות המובילות, היכן מרוכז הנשק ומי קשור במי. בשעה הרת גורל, לקראת סוף 2013, רצחו המחבלים של דאעש את המנהיגים המקומיים והשתלטו, זה אחר זה, על עשרות ערים וכפרים במזרח ובצפון סוריה. א-רקה הוכרזה כעיר הבירה של הארגון, ודיר א-זור הייתה העיר הגדולה ביותר עליה ניסה דאעש להשתלט באותם ימים, טרם כיבוש עירק. אם כור הפלוטוניום היה נותר שם הוא היה מזכה את דאעש בנשק גרעיני. דאעש כבש את האזור המדברי במהרה, אך אסד לא ויתר בקלות על דיר א-זור. סמוך לדיר א-זור יושב נמל תעופה גדול של צבא סוריה, ובעיר עצמה חיים רבבות אזרחים שדאעש לא ירחם עליהם, ביניהם גם ארמנים ואשורים, צאצאי רצח העם. בכל פעם יוצא דאעש במבצע אדיר, מהדק עוד את המצור, ולבסוף נהדף באמצעות מטוסים סורים ובשנה האחרונה גם רוסים. שדה התעופה מאפשר למטוסים לזנק במהירות לכל התקדמות של דאעש, לספק מזון, תחמושת וחיילים לכוחות הנצורים, ולשלוח פצועים לקבל טיפול רפואי בדמשק. ב-17 בספטמבר 2016, לאחר שנתיים וחצי של מצור על העיר, כבש דאעש הר אסטרטגי השולט בשדה התעופה; זאת בעזרת הפצצה אמריקאית שהוגדרה כ"טעות". בחודשים הקרובים יוכרע גורלם של מאות אלפי תושבי העיר.עכשיו עולות לכם שאלות: האם הייתה זו טעות או שמא הכרעה. ואם הייתה זו הכרעה של האמריקאים, אז מדוע הפציצו את צבא אסד דווקא בנקודה רגישה זו, דווקא בשעה זו. אחסוך מכם יוהרה ואומר שאינני יודע אם הייתה זו הכרעה גורלית או טעות אנושית. אבל אני כן רואה סיבות להכות באסד מתחת לחגורה דווקא בשעה זו; חאלב היא הסיבה להפצצה האמריקאית בדיר א-זור.

חאלב הייתה העיר הגדולה בסוריה, ולא רק בסוריה. זו הייתה העיר הגדולה ביותר במרחב שבין בגדד, אנקרה וקהיר – מה שנהוג לקרוא הסהר הפורה. עם למעלה משני מיליון תושבים, חאלב הייתה הבירה הכלכלית של סוריה. יש לה מבצר מפורסם על ההר, קניונים חדישים, מפעלים, סדנאות, שווקים, פיסטוק חאלבי, קסבות עתיקות, אלפי בתי ספר, בתי חולים, בנייני ענק, שיעים, נוצרים, שכונה כורדית גדולה וגנים ציבוריים. אפילו נותרו בה עשרות יהודים, שריד לקהילה היהודית הגדולה בסוריה, המוכרת גם בשם "יהודי ארם צובא". בקיצור, הדובדבן שבקצפת הסורית. אליה וקוץ בה. בחאלב המלחמה הולכת ומסלימה ללא סוף. חאלב היא פצע פתוח. חאלב הביאה לעולם מראות מצמררים. חאלב מספקת לתקשורת כותרות על הפגזות בתי חולים. חאלב היא הקו האדום בו טורקיה ומדינות המפרץ לא מוכנות לוותר לאסד ופוטין. חאלב היא העיר שכולם מכירים. כשעיתונאים שואלים את ראשי המעצמות על חאלב אז אין להם מה לומר. כי בחאלב נהרגים אזרחים מדי יום. כי לחאלב לא ימצא פתרון. והבחירות בארה"ב מתקרבות. ובנוגע לדאעש לאובמה ולקלינטון יש תשובה סבירה, כי דאעש נחלשת אט-אט, ואובמה תמיד אמר שזה יהיה לאט ובטוח. אבל על חאלב אין מה להגיד. דרושה הכרעה בחאלב. ואפילו שבריר של הכרעה שיאפשר להציג הישגים. ואם אי אפשר אז נסתפק בהפסקת אש זמנית. או לפחות במסיבת עיתונאים שמכריזים בה על הפסקת אש. כל דבר, רק שיהיה לקלינטון מה להגיד בעימות הטלויזיוני.

אז הלך לו קרי לשבת עם לברוב כדי להביא הישג בזירה הדיפלומטית. ורוסיה מה אכפת לה, היא כבר חטפה כל כך הרבה מסעודיה וארה"ב, שהורידו את מחירי הנפט לרצפה, והפילו את כלכלתה. רוסיה לא תעשה מה שארה"ב תגיד, ואפילו רק כדי להראות שהיא לא תעשה מה שתגיד. ובשיא חוצפתו, ניגש קרי לנהל את המו"מ דווקא בשעה שהמצור על חאלב נשבר במתקפת ענק של המורדים. כאילו הוא זה שמחזיק צי של עשרות מטוסים, נמל ימי, ואלפי חיילים על אדמת סוריה. אז הם נפגשו ושתו וודקה, כי זה מה שעושים אצל הרוסים, ודיברו על חאלב, ולא הגיעו להסכמה. נפגשו שוב בשביל לא להסכים שוב. למעשה הם נפגשו ארבע פעמים בין ה-26 באוגוסט, ל-10 בספטמבר, די צפוף. וגם פוטין ואובמה נפגשו. מעט מאוד יצא מהפגישות האלה. רק לאחר שאסד הצליח להשיב את המצור על חאלב, בגיבוי אווירי של מטוסים רוסים, לברוב חתם על הסכם הפסקת אש זמני, בתנאים שהוא הכתיב, וארה"ב סרבה לחשוף. פרטיו המלאים של ההסכם אינם ידועים, אבל ממה שפרסמו במסיבת העיתונאים המשותפת, ידוע כי הוסכם שצבא סוריה וארגוני המורדים יישארו במקומם (כלומר, המצור על חאלב ישמר), וצבא סוריה יאפשר לשיירות סיוע הומניטרי להיכנס לאזורים הנצורים בעיר חאלב (מה שנכשל בסוף) ולערים נצורות נוספות (גם נכשל).

שבוע לאחר תחילת ההסכם אמור היה לקום חמ"ל רוסי-אמריקאי משותף, אשר יתאם את המתקפות האוויריות של השתיים, שאמורות היו להתמקד בשני ארגונים בלבד: דאעש וג'בהאת א-נוסרה (חזון אחרית הימים). היה שם עוד סעיף אחד מהותי: מעתה רק ארה"ב תפציץ את דאעש, לא עוד קואליציה בהובלת ארה"ב. סוף לתקופה בה לכאורה מטוס בלגי הפציץ עם שחר, מטוס דני בבוקר, ירדני בצהריים, צרפתי בשעת שקיעה, ובריטי עם רדת ליל. מעכשיו יהיו אלה רוסיה וארה"ב שיפציצו. ומה עם חיל האוויר הסורי? לא ברור. מה שכן, עוד ביום חתימת ההסכם פינה אסד את מטוסי הקרב שלו משדה התעופה בקמישלי שבצפון מזרח המדינה ונותר לו שדה תעופה אחד פעיל בכל השטח העצום שמחוץ שבמזרח ובצפון המדינה. שדה התעופה של דיר א-זור.

אז יש לנו הישג בחאלב, בשעת חג הקרבן הקדושה, ורגע לפני העימות הראשון של קלינטון וטראמפ. ויש כותרות בעיתונים על הסכם שיפחית את האלימות, וכולם מברכים. כולם חוץ מארגון זכויות אדם סורי, היושב בלונדון. הוא ממשיך לפרסם את מחיר הדמים של המלחמה בסוריה, ולרגל חתימת הסכם הפסקת האש הוא טוען שמאז ה-18 במרץ 2011 נהרגו בסוריה כ-430,000 נפשות, מתוכם 301,781 מיתות מתועדות. בין ההרוגים המתועדים 86,692 אזרחים שאינם חמושים, מתוכם 15,099 ילדים ו-10,018 נשים. רוצח האזרחים הגדול ביותר במערכה הזו הוא משטר אסד שרצח רבבות, ואולי מאות אלפי אזרחים. לפי מעקב שעשיתי דאעש רצח יותר מ-5,000 אזרחים שאינם חמושים בסוריה (בנוסף ליותר מ-26,000 אזרחים בעירק בעשור האחרון). רוסיה הרגה בהפצצותיה לפחות 3,200 אזרחים, כך לפי הארגון היושב בלונדון. ג'בהת א-נוסרה רצחה להערכתי 1,000-1,500, הקואליציה בראשות ארה"ב הרגה בהפצצותיה כ-700 אזרחים, וטורקיה שפתחה במבצע צבאי נגד הכורדים ונגד דאעש לאחרונה, הרגה לפחות 100 אזרחים כורדים בסוריה. אבל יש הפסקת אש וערבים בכל העולם יכולים לחגוג בשקט את חג הקרבן. 

בכותרות העיתונים הפסקת האש נמשכה שבוע, בפועל היא החזיקה בקושי חצי שעה. עוד בטרם נכנסה לתוקף, ביממה הראשונה לאחר שנחתמה, נהרגו בהפצצות אוויריות של חיל האוויר הסורי והרוסי, לפחות 90 אנשים בחאלב ובאידליב. מרביתם אזרחים שיצאו לעשות קניות בשוק באידליב. כחצי שעה לאחר שנכנסה לתוקף הופרה הפסקת האש בפעם הראשונה כשמטוסים המשיכו להפציץ עמדות של המורדים כבכל יום מאז קיץ 2011. מדי יום במהלך חג הקרבן נהרגו אזרחים בחאלב, שהייתה אמורה לשקוט. במקום לקבל את הכותרות להם ציפה קרי, הוא קיבל בדיוק את ההפך.

ספטמבר 2016 - המצור על חאלב

ספטמבר 2016 – המצור על חאלב

זהו סיפורה של חאלב, וזאת הסיבה שבגינה ארה"ב ביקשה אולי, להראות לאסד ולפוטין שהיא המעצמה החזקה בעולם. אולי בטעות – ואולי דווקא במפגן כוח המביע התנגדות לאותו סעיף בהסכם שקובע כי שותפותיה של ארה"ב יפסיקו להשתמש בשמי סוריה – מטוסים מארבעה מדינות הפגיזו את צבא אסד בדיר א-זור: אוסטרליה, בריטניה, דנמרק וארה"ב. ולא סתם, הם פגעו בנקודה הרגישה ביותר וסייעו לדאעש לכבוש את ג'בל תדרה אליה הוא משתוקק מזה זמן רב. ג'בל תדרה, המורכב משש גבעות, נכבש בהסתערות של דאעש מיד לאחר ההפצצה. ההר שולט בשדה התעופה, שבלעדיו אין לתושבי דיר א-זור שום סיכוי להחזיק מעמד. הלחץ הרב בו הם מצויים הוביל אותם לנקוט בצעדים קיצוניים: מקורות בעיר דיווחו כי אנשי אסד מגייסים אזרחים רבים לשדה הקרב ומאיימים להרוג את מי שיסרב להלחם נגד דאעש. הייתה זו הפעם הראשונה בה ארה"ב הפציצה את אסד, ומכל הפרות הסכם הפסקת האש, הייתה זו ההפרה הבוטה ביותר. נציין כי רגע לפני ההפצצה האמריקאית: מֻחַמַּד אלְ-ג'וּלַאנִיּ, ראש ג'בהאת א-נוסרה, ומי שנחשב למנהיג החזק ביותר בקרב המורדים, אמר בשידור חי לאל-ג'זירה שרוסיה וארה"ב תומכות שתיהן באסד. בטעות אנושית או בהכרעה גורלית ארה"ב הוכיחה שהיא לא. 

אתמול הודיעו האמריקאים כי הם בודקים אם החיילים הסורים שהופצצו בדיר א-זור היו בעצם אסירים שהולבשו במדים בעל כורחם. כאילו האמריקאים, הדנים, האוסטרלים והבריטים, לא הכירו את המפות המופיעות באתרים רבים ומראות את שליטת אסד באותו ההר. לא קראו על פעמים אינספור שדאעש ניסה להסתער על ההר ונכשל. קשה להאמין, שהפצצה מתואמת של ארבעה מדינות, "התבלבלה בין אסירים לחיילים". ואולי הטיעון המצחיק הזה נועד לקרוץ למי שצריך. האם ההפצצה נועדה רק להראות לאסד ופוטין מי שולט בעולם, לאחר שאלה זלזלו בהסכם הפסקת האש? לא. להפצצה בטעות, יש גם תפקיד משמעותי ביחס לשינויים המתחוללים בבריתות שבין הארגונים המורדים. סוריה המפולגת נערכת מחדש. ארגוני המורדים הג'יהאדיסטים, מנהלים מזה כמה חודשים משא ומתן פנימי לאיחוד השורות. אירועים בחודש האחרון שפכו אור על בריתות ומחלוקות בקרב המורדים, ורומזים על פילוגים ואיחודים המתבשלים בקדרה הסורית. הארגונים הג'יהאדיסטים מתקרבים, כאמור, להחלטה על איחוד שורות שצפוי להוליד ארגון סוני-סלפי אסלאמיסטי חדש, שלהבדיל מדאעש יפעל אך ורק בתוך סוריה. שייח' סלפי מירדן שתומך במהלך קרא לאותם הארגונים להקים סוג של "טאליבן סורי". לג'בהת א-נוסרה, הארגון החזק ביותר מבין הארגונים המורדים (להוציא את הכורדים ודאעש), יש הרבה מה להרוויח מהאיחוד הצפוי. וגם סעודיה, קטאר, טורקיה ואיחוד האמירויות, התומכות בג'בהאת א-נוסרה ובארגוני ג'יהאד נוספים, דוחפים לאיחוד השורות. אלא שארה"ב, להבדיל מטורקיה, לא יכולה לתמוך בגלוי בארגון המקבל פקודות מהנהגת אל-קאעידה. אז ארה"ב מנסה להראות שהיא מסוגלת להוות חלופה אמיתית לג'בהאת א-נוסרה. למול נאומו של מֻחַמַּד אלְ-ג'וּלַאנִיּ, שטען כי ארה"ב בחרה בצד של אסד, היא מראה לכל המורדים כי היא, ולא א-נוסרה, תוביל אותם לניצחון. בשביל להיות אמינה היא נזקקה למשהו חריג, משהו שעוד לא נראה כמותו, משהו שיזכר לעד. ייתכן והטעות האנושית בהפצצת דיר א-זור הייתה למעשה הכרעה גורלית על עתידה של סוריה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s