שנה של מוות בסוריה

ארגוני זכויות אדם העוקבים אחר המלחמה בסוריה מסכמים את השנה. הרשת הסורית לזכויות אדם (SNHRׂׂׂ) פרסמה דוח על פרטיהם של 16,913 אזרחים שנהרגו במהלך 2016. בין האזרחים שנהרגו 3,923 ילדים מתחת לגיל 18, ו-2,562 נשים. ארגון זכויות אדם סורי אחר, המבוסס בלונדון (SOHR) פרסם דוח על פרטיהם של כ-60,0000 הרוגים, ביניהם 13,617 אזרחים שאינם משויכים לצדדים הלוחמים. בין האזרחים שנהרגו 2,885 ילדים מתחת לגיל 18, ו-1,855 נשים.

מניתוח שני הדוחות, ומעקב עצמאי אחר הפעילות הרצחנית של דאעש ניתן להסיק כמה מסקנות על קטל האזרחים בסוריה השנה. לפי הדוחות אסד ובני בריתו (רוסיה, חיזבאללה ומיליציות שיעיות בפיקוד איראן) אחראים למותם של 77%-75% מהאזרחים שנהרגו. בדוח של SNHR מפורט כי כוחותיו של אסד הרגו 51.5% מהאזרחים שנהרגו ורוסיה הרגה 23.5% מהאזרחים שנהרגו. אף על פי שמרבית האזרחים בסוריה נהרגו בידי אסד (76% בממוצע בין הדוחות) מדובר בירידה שכן דוחות אחרים, מפרקים אחרים במלחמה הנערכת כבר שש שנים, גרסו כי כוחותיו של אסד הרגו בעבר כ-85%-95% מהאזרחים.

 

גם דאעש רצח אלפי אזרחים

לפי בדיקה עצמאית שערכתי, המבוססת על דיווחים בתקשורת המרכזית, דאעש רצח 2,067 אזרחים בלתי חמושים בסוריה השנה. זאת לעומת הדוחות הנ"ל המצביעים על מספרים נמוכים יותר (1,324 אצל SOHR ו-1,510 אצל SNHR). קרבנות אלה מתווספים לכ-5,000 קרבנות אזרחיים של דאעש בעירק ועוד כ-1,300 אזרחים של כ-50 מדינות שדאעש רצחו על אדמת 13 ארצות נוספות. דאעש דיווח כי ביצע 351 פיגועי התאבדות בסוריה בשנת 2016 אלא שמרביתם נגד כוחות צבאיים ולא נגד אזרחים.

ידיהם של הכורדים ובני בריתם נקיות

ל"כוחות הסוריים הדמוקרטיים" (SDF), הצבא הרב לאומי של רוג'בה (חבל אוטונומי בצפון סוריה), הצטרפו רבבות חיילים. לפי הערכות של מומחים זהו הצבא הגדול ביותר בסוריה כיום עם למעלה מ-120,000 חיילים. לצד זאת, זהו הכוח הצבאי בו משרתים הכי הרבה ערבים-סונים, וזאת אף על פי שההנהגה של הכוח היא כורדית, סוציאליסטית וחילונית. ה-SDF כבשו הכי הרבה ערים וכפרים בשנה האחרונה בסוריה, והכפילו את גודל הטריטוריה שלהם יותר מפי שניים. למרות כל אלה הם הרגו רק 146 אזרחים לפי SNHR ולא הרגו אזרחים לפי SOHR. למרות שכבשו את העיר מנביג' השנה, אחת הערים הגדולות ביותר בסוריה, הם אחראים למותם של פחות מ-1% מהאזרחים שנהרגו בסוריה. כך לפי פרסום של שני ארגונים המזוהים דווקא עם האופוזיציה הסורית (המורדים) ולא איתם.

1-04

חיילות האוויר של רוסיה, טורקיה, ארה"ב ובנות בריתה

צבא טורקיה שפלש בקיץ האחרון לצפון סוריה במבצע "מגן הפרת" וכבש רצועת גבול של כ-90 ק"מ בין העיירות ג'רבלוס לאל-ראי, לעומק של כ-40 ק"מ עד פאתי אל-באב, השתמש בחיל האוויר שלו על מנת לגבות את שותפיו הסורים על הקרקע. בהמשך המבצע הכניסו הטורקים לסוריה טנקים ובהמשך גם חיל רגלים. טורקיה השתמשה גם בארטילריה, אלא שמרבית הקרבנות שנהרגו באש טורקית נהרגו מהפצצות אוויריות. צבא טורקיה, לפי SOHR אחראי למותם של לפחות 281 אזרחים.

לפי הדו"ח של SOHR חיל האוויר הרוסי הרג 4,700 אזרחים בסוריה מאז ספטמבר 2015. בשנת 2016 הוא אחראי למותם של כ-4,000 אזרחים. הפנטגון הודיע השבוע כי צבא ארה"ב הרג 188 אזרחים בסוריה מאז אוגוסט 2014. הדו"ח של SOHR לעומת זאת מאשים את הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב במותם של 467 אזרחים בשנת 2016 לבדה. לפי SNHR הקואליציה הבינלאומית אחראית למותם של 537 אזחים. ארה"ב אחראית ל-79% מ-30,743 הפצצות שהוטלו על ידי מטוסי הקואליציה הבינלאומית.

פשעי מלחמה וגילויי אנושיות

כשני רבבות אזרחים נהרגו השנה בסוריה. כ-50 גברים, נשים, ילדים וטף, בלתי חמושים, שלא לקחו חלק במאבק האלים, נהרגו (בממוצע) מדי יום. לפי דו"חות קודמים של ארגונים אלו, מספר דומה של אזרחים נהרגו בסוריה מדי שנה מאז שנת 2012. הממוצע של כ-50 אזרחים מדי יום נשמר כנתון קבוע פחות או יותר. מספר האזרחים שנהרגו מתחילת המלחמה עומד על כ-100,000 נפשות. מספר הקרבנות, כולל לוחמים, במלחמה בסוריה עומד על כחצי מיליון בני אדם. גם השנה נהרגו פי כמה לוחמים מאשר אזרחים, מה שמעיד על כך שלא מדובר כאן בהשמדה שיטתית של אוכלוסייה (תעשיית מוות) אלא במלחמה על שליטה, משאבים וכוח שתוצר הלוואי שלה הוא המוות.

 השוני בין הכוחות הנלחמים ניכר. צבא אסד והרוסים אינם בוחלים באמצעים, ומוכנים לפגוע באזרחים רבים על מנת לכבוש מקומות אסטרטגיים. דאעש הורג אזרחים בכיכרות הערים בהן הוא שולט, מתוך אידאולוגיה רצחנית.  מרבית האזרחים שרצח לא היו קרובים לשדה הקרב, אלא דווקא בעורף. לעומת דאעש ואסד, "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" מצליחים להגדיל את שליטתם, ולכבוש ערים ועיירות תוך פגיעה מינימלית באזרחים.

סוריה הפכה מילה נרדפת למוות. ככל המלחמות בהיסטוריה, גם המלחמה בסוריה מדיפה ריח חמוץ של פשעים וזוועות. הנתון המפתיע הוא, כי לצד פשעי המלחמה, ובמיוחד בצפון הכורדי, נחשפים גם גילויי אנושיות. ואין לך גילויי אנושיות מזוקק יותר מטוהר הנשק.

syria-map-01

מפת סוריה בדצמבר 2016

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s