רדיפת הרוהינגיה

למעלה מאלף בני רוהינגיה, קבוצה אתנית מוסלמית המרוכזת במערב מיאנמר (בורמה לשעבר), נרצחו בפשיטות שערך באוקטובר האחרון צבא המדינה במחוז ראקין. האפיפיור גינה את האלימות נגד בני הרוהינגיה במיאנמר, שהוגדרו על פי האו"ם כמיעוט הנרדף ביותר בעולם. אך ארה"ב ביטלה את הסנקציות נגד המדינה, האיחוד האירופי הזמין את מנהיגתה המפורסמת אונג סן סו צ'י לבריסל, וישראל ממשיכה למהור לה נשק. מי יגן על בני הרוהינגיה?

אונג סאן סו צ'י מתנגדת לחקירת האו"ם אודות הפשעים שבוצעו נגד בני הרוהינגיה המוסלמים במיאנמר. מועצת זכויות האדם של האו"ם החליטה במרץ האחרון לשלוח וועדה מטעמה שתחקור את הפשעים בהם מואשמים כוחות הביטחון של מיאנמר (בורמה) במחוז ראקין שבמערב המדינה. אתמול הודיע מנהיגת מיאנמר, כלת פרס נובל לשלום, אונג סאן סו צ'י כי לא תאפשר לוועדה שכזאת לפעול בשטח המדינה. במסיבת עיתונאים שערכה סו צ'י יחד עם שרת החוץ של האיחוד האירופי אתמול (רביעי) בבריסל אמרה: "התנגדנו להחלטה לשלוח וועדת חקירה כי אנחנו סבורים שההחלטה איננה תואמת את מה שקורה בשטח". היום הסכימו מיאנמר והוותיקן על כינון יחסים דיפלומטיים לראשונה בהיסטוריה, במה שעלול להזכר כויתור על המוסר של הנצרות לטובת אינטרסים צרים.

סוכנות הפליטים של האו"ם דיווחה אתמול (רביעי) כי מאז 2012 למעלה מ-168,000 בני רוהינגיה נמלטו ממיאנמר. לפני כשבוע גינתה סוכנות הפליטים את ממשלת מיאנמר עלל תכניתה לישב מחדש את בני הרוהינגיה בכפרים סגורים בעלי אופי של מחנות עקורים.

הרוהינגיה הוא עם מוסלמי החי במיאנמר, בהודו ובבנגלדש. בני הרוהינגיה טוענים כי מוצאם באזור החוף של מערב מיאנמר ומזרח הודו ובנגלדש, בעוד הבורמזים טוענים כי הם פלשו לארצם מהודו. הבריטים, ששלטו בארצות אלו, הביאו בני רוהינגיה רבים מהודו ובנגלדש לבורמה, החל מהמאה ה-19, על מנת להשתמש בכוח עבודתם בחקלאות. בני רוהינגיה נוספים היגרו למיאנמר לאחר מלחמת העצמאות של בנגלדש (1971).

הבורמזים הבודהיסטים מתייחסים לבני הרוהינגיה המוסלמים כפולשים, ומאשימים אותם בהתקפות טרור כנגד צבא מיאנמר. במהלך שנות התשעים החלה החונטה הצבאית ששלטה במיאנמר לחוקק חוקים המפלים לרעה את בני הרוהינגיה. במקביל החל הצבא להשתלט על שטחי המחייה שלהם תוך שריפת כפרים וגירוש אוכלוסיה.

בעקבות חוק מ-1982, שמיין את שלל הקבוצות האתניות החיות במדינה, נבחרו ב-135 קבוצות מסוימות הזכאיות לקבל אזרחות. הרוהינגיה לא נכללו בה, ולכן הם זוכים ליחס של מעין עלוקות מצד המשטר, ששלל מהם זכויות רבות והליכים בסיסיים, כמו מענק תעודות לידה.

בשנות האלפיים נשללה אזרחותם של מיליון וחצי בני הרוהינגיה החיים במיאנמר, ובמקביל נפסקו נגדם הלכות דתיות והם פוטרו אותם מכל המשרות הציבוריות. המשטר במדינה בודד אותם במחנות עקורים ברצועת החוף וכך הפריד בינם ובין האוכלוסייה הבודהיסטית. אלפי בני הרוהינגיה נמלטו מזרחה באמצעות סירות, מתוכם רבים טבעו בים ונרצחו בשלל דרכים בעוד שריפת כפריהם נמשכת. חוקרים הזהירו כי בני הרוהינגיה עשויים להיות קרבנות לרצח-עם.

מאז 2012 החלה השמדה מאורגנת של בני רוהינגיה במיאנמר. מעשי הטבח נגדם התגברו, כאשר בין הנרצחים גם נשים וילדים; וכפרים נמחקו עד היסוד. בין ה-9 ל-20 באוקטובר 2016 נרצחו 428 בני רוהינגיה במיניאמר, 192 נשים נאנסו, 4400 נעצרו, ועוד 160 הותקפו ונפגעו מאלימות. ב-25 בנובמבר 2016 רצח צבא מינאמר כ-500 בני רוהינגיה בכפר חאתי פארה (Hati Para). שבוע לפני כן, ב-19 בנובמבר, פרסם "משמר זכויות האדם" (HRW) דו"ח לפיו יותר מ-1,0000 בתים של בני רוהינגיה הוחרבו בהוראת הממשלה. ב-19 בדצמבר פרסם ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" דו"ח אודות מקרים רבים של רצח, אונס, גירוש והחרבת כפרים של בני הרוהינגיה במחוז ראקין שבמיאנמר, החל מאוקטובר 2016.

יחסן של האומות לרדיפת הרוהינגיה

לאחרונה התייחס האו"ם לרדיפת הרוהינגיה במספר הזדמנויות. בהודעה שפרסם ב-3 בינואר 2017 האשים האו"ם את מיאנמר בביצוע "פשעים נגד האנושות". גם אחמד אל-טאייב, העומד בראש האוניברסיטה המוסלמית אל-אזהר שבקהיר ונחשב לאימאם הגדול של האיסלם (מקביל לאפיפיור) גינה את רדיפת בני הרוהינגיה בנובמבר אשתקד. 

גם האפיפיור פרנציסקוס גינה את האלימות נגד המיעוט המוסלמי. "הם סובלים כבר שנים, הם מעונים ונרצחים רק בגלל שהם מבקשים לחיות בתרבות ובאמונה המוסלמית שלהם" אמר האפיפיור והוסיף כי "הם נזרקים החוצה ממיאנמר, מועברים ממקום למקום כי אף אחד לא מעוניין בהם. אבל הם אנשים טובים, אנשי שלום. הם אינם נוצרים, אך הם בכל זאת אחינו ואחיותינו."

לעומת זאת, מנהיגי העולם נותרו אדישים למתרחש במיאנמר. בתחילת דצמבר 2016 הודיע נשיא ארה"ב ברק אובמה כי יבטל את הסנקציות נגד מיאנמר בעקבות השיפור במצב זכויות האדם במדינה. יומיים לאחר מכן, כלת פרס נובל לשלום, ראשת הממשלה הבורמזית אונג סן סו צ'י,  צחקה כשנשאלה אודות רדיפת הרוהינגיה. לאחר שנמתחה נגדה ביקורת רבה, הודיע סו צ'י כי תחקור את הפשעים נגד בני הרוהינגיה לבקשת נציב זכויות האדם של האו"ם, אתמול לעומת זאת אמרה כי לא תאפשר חקירה שכזאת. מנהיגים אירופאים נמנעו עד כה מלהתייחס לרדיפת הרוהינגיה עד כה.

יחסה של ישראל למיניאמר

על היחס החם והוותיק בין ישראל למיניאמר גיא אלסטר כתב בוואלה כך:

" בין ישראל למיאנמר יש יחסים ארוכים, שתחילתם עוד ב-1953. שתי המדינות – ישראל ובורמה דאז – התנתקו מהאימפריה הבריטית והפכו לעצמאיות באותה שנה. ב-1955 הגיע ראש הממשלה הראשון של בורמה, או נו, לישראל והיה למנהיג הזר הראשון המבקר ביקור רשמי במדינה. העסקה הצבאית הראשונה כללה העברת 30 מטוסי ספיטפייר לבורמה, אך היה זה רק המתאבן. משה דיין ושמעון פרס הגיעו ב-1958 לביקור גומלין בבורמה, ושלוש שנים לאחר מכן היה ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון אורחו של או נו. ב-1962 התחוללה מהפכה סוציאליסטית בבורמה, שהפילה את או נו. היחסים בין ירושלים לראנגון התקררו, אם כי המשיכו להתקיים עד שהתחדשו במלוא עוצמתם אחרי ההפיכה הצבאית של 1988. בעוד הדיכוי האלים שהחונטה נקטה נגד תנועת המחאה הפרו-דמוקרטית הובילה לאמברגו נשק מצד ארצות הברית ובריטניה, דוח של חברת המודיעין האזרחית "ג'יינס" חשף כי ב-1989 העבירה ישראל בחשאי לבורמה – ששינתה את שמה למיאנמר – משלוחי נשק שכללו טילי נ"ט ומטולי רימונים שתפסה מהפלסטינים במהלך מלחמת לבנון הראשונה. ב-1997 זכתה אלביט במכרז להשבחת 36 מטוסי קרב של צבא מיאנמר, וסופקו לה גם טילי אוויר-אוויר ישראליים. שנה לאחר מכן רכשה המדינה הדרום-מזרח אסייתית 16 תותחי 155 מ"מ מתוצרת סולתם מערכות, שהועברו ככל הנראה דרך סינגפור.  ב-30 ספטמבר 2015, כחודש לפני הבחירות, נועדו בכירי הצבא של מיאנמר עם הנשיא ראובן ריבלין, עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ועם בכירים ישראלים אחרים. בישראל ניסו להצניע את דבר הביקור, אך לראש החונטה היו תכניות משלו והוא פרסם בעמוד הפייסבוק שלו את השלל שהשיג בטיול במעצמת הייצוא הביטחוני המזרח תיכונית. פרט לתמונות מחויכות עם גורמים רמי-דרג, שאגב כך הקנו למשטר החשוך מידה לא מבוטלת של לגיטימיות, הגנרל חשף כי קיים דיונים על רכישת ציוד צבאי ועל הדרכת כוחותיו, לצד קניית ספינות קרב. הוא אף סייר בתעשייה האווירית, באלביט ובאלתא."

בושה למעצמות המערביות שהן משתפות פעולה עם שלטון רוצח-עמים כמו השלטון של מיאנמר. מארצי מולדתי שאני כל כך אוהב, הייתי מצפה לגילויי מוסר, אך ברור שהיא שחקן קטן ומשני ביחסים שבין האומות. נקווה כי מי שיקרא מאמר זה יוכל להשפיע כאן בארצנו הקטנה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s