הנשים שמנצחות את דאעש

רוג'דה פלאט מפקדת על המבצע של הכוחות הסוריים הדמוקרטים (SDF), לשחרור אַ-רַּקַּה, בירת דאעש. ג'יהאן שייח היא הדוברת של המבצע. לילה מוסטפא נבחרה לעמוד בראש המועצה האזרחית של מחוז א-רקה. הכירו את הנשים שיחליפו את הארגון הג'יהאדיסטי בעיר שהפכה לסמלם של הרוצחים האיומים בעולם.

'הכוחות הסוריים הדמוקרטיים' בהנהגת הכורדים ובגיבוי ארה"ב פלשו ביום שני בבוקר ל-ארקה. מיליצית הנשים הכורדית YPJ (ראשי תיבות של "היחידות להגנת הנשים" בכורדית) הייתה הראשונה להכנס לעיר מכיוון מזרח. אחר הצהריים הודיע דוברת הכוח כי הצליחו לכבוש את כל שכונת אל-משלאב שבמזרח העיר מידי דאעש. הפלישה שתוזמנה ליום בו מציינים בארה"ב, באנגליה ובצרפת 73 שנים לפלישת בעלות הברית לאדמת אירופה (הפלישה לנורמנדי), החלה משכונת אל-משלאב שבמזרח העיר, המשמשת כבירתה הרשמית של דאעש מאז ינואר 2014. במסיבת עיתונאים שערכו נציגיהן של 16 המיליציות המשתתפות בקואליציה, הכריזו דוברי המבצע הכורדים על "תחילת המלחמה לשחרור העיר" בה חיים כיום כ-200,000 בני אדם.

רוג'דה פילאט – מפקדת על רבבות לוחמים ולוחמות במבצע הגדול ביותר בהיסטוריה עליו פיקדה אשה.

תחת פיקודה של רוג'דה פילאט החלו הכוחות הסוריים הדמוקרטיים' להתקדם לעבר א-רקה בנובמבר האחרון. מאז הם שחררו מאות כפרים ועיירות עליהן דאעש השתלט במהלך 2013. בנוסף שחררו הכוחות – הזוכים לסיוע נרחב מהקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב – כמה סכרים אסטרטגיים בהם מיוצר מרבית החשמל בסוריה. לטענתם, הם שולטים כעת בכ-75% מהחשמל המופק במדינה.

על המבצע לבידוד א-רקה שהחל בנובמבר, והמבצע לשחרור העיר מפקדת רוג'דה פילאט שתכנס לדפי ההיסטוריה. מעולם אשה לא פקדה על מבצע צבאי גדול ומורכב כמו זה. פלאט מפקדת, לפי הערכות, על כ-50,000 חיילים וחיילות המשתתפים במבצע. לאחרונה אמרה פילאט לתקשורת כי המבצע יערוך 3-6 חודשים, ובסופו תשוחרר העיר שבה ובסביבתה חיו לפני המלחמה כמיליון וחצי אזרחים.

מעט ידוע על רוג'דה פלאט, המפקדת על המבצע לשחרור א-רקה מטעם ה-SDF, המגובה בידי הקואליציה למלחמה בדאעש בהובלת ארה"ב. גילה לא ידוע, ולא ידוע היכן עברה את שנות בגרותה. אך מאז 2013, משרתת פלאט בחזית של המיליציה הכורדית ה"יחידות להגנת הנשים" (YPJ) וכיום היא נחשבת לאחת הבכירות בארגון. המעט הידוע עליה מבהיר כי היא מהפכנית פמיניסטית, אנטי-קפיטליסטית. מה שלא מפריע לה לפקד על רבבות גברים,כורדים וערבים, בסיוע אווירי וקרקעי של צבא ארה"ב.

היא ממעטת לדבר עם התקשורת, אך בראיון שהעניקה לעיתון הטיימס הבריטי אמרה כי מטרתה העיקרית היא שחרור הנשים הסוריות והכורדיות משליטתם של הגברים. לדבריה בחברה המסורתית הכורדית והערבית הנשים מדוכאות על ידי הגברים באלימות, ורק בעזרת הגנה עצמית הן יוכלו להשתחרר.

בשעה שהקרבות עליהם היא מפקדת עדיין בעיצומם, מצאה פלאט כמה שעות פנויות לפגישה אישית עם נערות יזידיות ששוחררו משבי דאעש בידי הלוחמיהם שבפיקודה. כשהחל מבצע "זעם הפרת" לשחרור א-רקה, הכריזה דוברת ה-SDF ג'יהאן שייח כי מטרתו הראשית של המבצע לשחרר נשים ונערות שנפלו בשבי דאעש. לפני כחודש דיווחה נאסרין עבדוללה, דוברת ה-YPJ, כישתי נשים יזידיות בגילאים 20 ו-277 שוחררו לאחרונה מידי דאעש יחד עם ילדה נוספת. עוד מסרה עבדוללה כי מאז החל מבצע "זעם הפרת" שוחררו 1,377 יזידיות שהוחזקו בידי דאעש כשפחות, ביניהן 70 נשים ו-64 ילדות.

ג'יהאן שייח היא הדוברת של מבצע "זעם הפרת" לשחרור א-רקה, אותו מנהלים לוחמי ה-SDF. שייח, דוברת ערבית וכורדית, נוהגת להקריא את מרבית ההודעות לתקשורת בשפה הערבית דווקא. פעילים כורדים ברחבי העולם מתחו ביקורת על כך שהלוחמת הכורדית הצעירה, בוחרת שלא להתבטא בשפתם, במיוחד אחרי שהשפה הכורדית נאסרה לשימוש בטורקיה ובסוריה. מנגד, הסיבה לדבר ערבית ברורה למדי – מרבית האוכלוסייה במחוז א-רקה, ובעיר א-רקה היא ערבית, ואליה מופנים מסריה של שייח. לצידה של שייח במסיבות העיתונאים, ניצבים בדרך כלל גברים ערבים, בכירים ב-SDF ולימינה פלאט.

לפני פרוץ המלחמה בסוריה, הייתה לילה מוחמד סטודנטית להנדסה בא-רקה. בשנת 2013, לאחר שדאעש השתלטו על העיר, היא נאלצה להמלט לעיר הולדתה תל אבייד בצפון סוריה. ביוני 2015, שחררו הלוחמות הכורדיות את תל אבייד מידי דאעש. אחרי, השחרור קראו לתושביה להקים מועצה אזרחית שתנהל את העיירה ותשקם אותה מהנזק העצום שנגרם לה תחת שלטון דאעש.

מוחמד הצטרפה למועצה, ונבחרה תוך כמה חודשים לכהן כראשת העיר. הייתה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה בה אשה מונתה לראשות העיירה הסורית היושבת על גבול טורקיה. הצלחתה של מוחמד בתל אבייד, הביאה אותה להיות פעילה פוליטית במחוז של האוטונומי של המערכת הדמוקרטית הפדרלית של צפון סוריה (רוג'בה).

לפני כחודש וחצי נפגשה לראשונה בעיירה עין-איסא "המועצה האזרחית של מחוז א-רקה". המועצה בה יושבים זה לצד זו ערבים, טורקמנים וכורדים, בחרה 14 ועדות משנה שתפקידן יהיה לשקם את הכפרים והעיירות שה-SDF שחרר מידי דאעש במחוז א-רקה, כשהפנים מועדות קדימה לעבר שיקום העיר א-רקה. על פי השיטה הכורדית המהפכנית, לראשות המועצה נבחרו שניים: גבר ערבי ואשה כורדית. הגבר הוא השייח מחמוד שוואח אלברסאן, והאישה היא לילה מוסטפא בת ה-27.

המועצה הכריזה כי כעת יש להשיב את כל המשפחות שנמלטו חזרה הביתה, ולהבטיח את בטחונן ואת דו הקיום בין הקבוצות השונות והדתות השונות. על המועצה מוטל לפתח מערכת הגנה ולגייס יחידות להגנה עצמית כפי שנהוג ביתר המחוזות והערים ברוג'בה. עוד נאמר בהכרזה כי "לנשים ולנוער תפקיד חלוצי בהנהגת החברה".

מודעות פרסומת