דיני נפשות

החוט המחבר ‏בין התגובות למעצרה של עהד תמימי, למאבק בגירוש המהגרים נרקם באלפיים שנות גלות. זהו חוט העשוי כולו ביטול עצמי וחוסר נכונות לשלם את המחירים שדורשת מאיתנו החזקתה של מדינה ריבונית. שנים רבות של פמפום תקשורתי על "זכויות אדם" תלושות (ללא כל חובות) הפכו ציבור רחב בישראל להמון מוסת שמשחק לחלילם של הניאו-ליברליים כעכברים בהמלין. בדיוק כמו מצביעי טראמפ ונתניהו רק מהצד השני של הבורות. הציבור הזה, שלא מתבייש להשוות את מדינת ישראל לגרמניה הנאצית, ניזון משקרים. בדומה לימין הקיצוני הוא נכנס לחרדה קיומית שמובילה בסופו של דבר למעשים קיצוניים. הוא אוחז תמיד רק בצד אחד של המטבע – המיוצג כהומניזם טהור – ומרחיק את ידיו מלחם קיומו במדינה בטוחה. לתפיסתו הצבא, המשטרה, והרשויות השונות הן תמיד סמל לשחיתות עד כדי נאציזם בעוד סיוע לכל מי שזר ושונה נתפס אצל אותו הציבור כקודש – גם כאשר הזר והשונה פוגע בבני עמו. למעשה השיח בתקשורת הוקצן לשני קטבים כאשר צד אחד אוחז לכאורה בהומניזם והצד השני אוחז בהבטחת ביטחונו של העם היהודי בארצו. הדיכוטומיה הזו מבוססת על שקרים.

עהד תמימי איננה תמימה

תמימי היא בת למשפחה פלסטינית שסבלה מנחת זרועם של כוחות הביטחון. אלא שבמקום לפעול למען קירוב בין העמים המסוכסכים כל שהיא ומשפחתה עושים הוא בידיוק ההיפך. הסביר להניח שהמשפחה מקבלת כסף וכוח פוליטי רב מהישגיה הבולטים של תמימי ומהצלחתה להתפס באירופה כלוחמת חופש. אלא שתמימי רחוקה מלחמות חופש כרוחק השמש מפלוטו. די בחיפוש קטן בגוגל למצוא תמונות שלה עם ארדואן רוצח ההמונים (שכנראה דואג לפרנסתה) כבר שהייתה בת 12. בני משפחתה התבטאו באנטישמיות שלא הייתה מביישת את גבלס או הס. אני יכול להבין (בתוך מצב מלחמתי) למה פלסטינים וערבים יזדהו איתה אך אני לא מצליח לתפוס כיצד זה שבני עמי, שלהם שייכת ארץ זו, מזדהים איתה עד כדי להשוות אותה לחנה סנש. הרי מדובר בדמות מתוקשרת מגיל צעיר, שיותר מהכל חושפת את הצורך של הפלסטינים בסמל שעובר מסך באירופה לקידום מאבקם (שחקנית בלונדינית פוטוגנית). הצרה היא שלא מתוך בורות מזדהים איתה אלא משנאת אחינו שביהודה ושומרון מתגוררים ואלה שבמג"ב משרתים.

"גירוש הפליטים"

בנוגע למה שהתקשורת מכנה "גירוש הפליטים" אבהיר דבר אחד – לא ניתן לגרש מארצנו אדם שהגיש בקשת מקלט לפני 2018, ואפילו אם זו נדחתה (אלא אם כן הערעורים שלו לבית המשפט המחוזי והארצי נדחו גם הם). אכתוב את זה שוב: פליט רוצה להשאר בארץ? כל מה שהוא צריך זה להגיש בקשת מקלט במשרד הפנים בטופס שקיים גם בשפת האם שלו (ערבית, טיגרנית, אנגלית, צרפתית וכו'). תאמינו לי שכל פליט יודע בידיוק לאן ללכת ואיך להגיש את הבקשה. עובדה היא שכ-15,400 "מסתננים" כבר הגישו בקשות מקלט. הגירוש למדינה שלישית – רואנדה או אוגנדה בהן יש שלום – בתוספת 3,500 דולר שהם יותר משכר שנתי באריתראה וסודאן, הגירוש הזה מיועד לאותם מסתננים שלא הגישו בקשות מקלט או שבקשתם נדחתה בשני ערכאות. למה לעזאזל כל עיתונאי ישראל מטעים את הציבור וקוראים להם 'מבקשי מקלט'? פייק ניוז. בידיוק כמו טראמפ. מבקשי המקלט נוהרים באוטובוסים ללבם הרחב ואוזניהם הערלות.

מצער שהרבה אנשים טובים עם לב רחב נופלים בפח הזה ועשויים להחביא בביתם רוצחים סודאנים שהשתתפו ברצח העם בדארפור מהצד הרע. מדינת ישראל צריכה לקלוט פה רבבות פליטי רצח עם מדארפור, עיראק, סוריה, אפגניסטן וכו' (יזידים, אשורים, ארמים, פור, מסאליט, הזארה ועוד עמים נרדפים באזור). בין המסתננים יש אלפים בודדים כאלה שלצערי המדינה מכירה רק בחלקם. אלא שתופעת ההסתננות של מהגרי עבודה סתמה את הגולל עבור פליטי אמת.

‏לפי הרשות להגירה ואוכלוסין כ-15,400 מתוך כ-60,000 "מסתננים" שחדרו ארצה מאז 2005 הגישו בקשות מקלט. מתוכן כ-8,800 עדין לא קיבלו מענה, 11 זכו במעמד והיתר נשללו. נוסיף לכך כ-800 דארפורים שאולמרט העניק להם מעמד תושב ארעי, וכ-550 דארפורים נוספים שנתניהו הורה להעניק להם מעמד אך זה טרם התבצע. סה"כ כ-1,350 פליטים שהוכרו. לפי הערכות שונות של ראשי הקהילה הדארפורית זה רק כשליש מחברי הקהילה. סביר להניח שבין מבקשי המקלט ישנם גם פליטים שאינם מדארפור ככה שהמספר האמיתי של הפליטים גבוהה בכמה אלפים ממי שמדינת ישראל מוכנה להכיר בו. אלא שלא כל מי שצבע עורו שחור, והגיע ארצה מהמדבר, הוא פליט.

‏בשנים שפעלתי להסדרת מעמדם של הפליטים הבנתי שמסתננים רבים הם בידיוק ההפך ממה שאנחנו מדמיינים. אריתריאים הראו לי בגאווה תמונות של הארמונות שבנו במולדת בעזרת משכורתם משטיפת הכלים בת"א. פליטי רצח העם הדארפורי סיפרו לי כי זיהו אנשי ג'ינג'אוויד פה בת"א. בסוף הטייסים השובתים יצילו דווקא אותם.

לצערי הרב, כשישראל באמת גרשה פליטים דארפורים ישירות לסודאן (דרך ירדן) בתקופת אלי ישי – אף אחד מאלה הזועקים היום געוולד לא מחה ו'הארץ' בקושי סיקרו. פניתי בזמנו ישירות לליגה נגד השמצה ולארגון HIAS שמובילים כעת את המחאה, ובאותו הזמן הם שתקו וכמה דארפורים נרצחו באשמת מדינת ישראל, או אם לדייק – באשמת אלי ישי. זה נגמר כשהיועץ המשפטי לממשלה אסר את הליך הגירוש הזה וכעת יש חוקים ברורים כיצד ואת מי ניתן להוציא מהארץ.

‏מבקשי מקלט או מסתננים? פליטים או פושעים?

מצד אחד המדינה העניקה מעמד רק לחלק קטן מפליטי האמת, אודים מוצלים שהגיעו לפה מרצח-עם. כשלקחתי כמה מהם לביקור בלוחמי הגטאות הם בעצמם אמרו שאין מה להשוות ולא הצליחו להבין למה הגרמנים רצחו יהודים.‏ הם שבו ושאלו – איזה מרד היהודים עשו בגרמנים? האם היהודים שלטו בערים וכפרים? קשה מאוד להסביר את השואה לזרים. אפילו לפליטי רצח עם. אך השאלות שלהם הוכיחו את כנותם ואימתו מעבר לכל צל של ספק את פליטותם.

מצד שני מסתננים רצחו לפחות ניצולת שואה אחת בדרום ת"א, ופגעו בניצולי שואה נוספים.

אז מה הם? פושעים או פליטים?

מזה עשור, צד אחד בתקשורת קורא לכולם 'מבקשי מקלט', בעוד הצד השני מגדיר אותם 'מסתננים'.

הציבור צורך את המידע תוך דבקות בעמדתו המקדמית. גם 'שמאלני' שקורא ב'ישראל היום' את המילה 'מסתננים' רק משתכנע עוד יותר שהם פליטים ונהפכו. וככה שני ציבורים גדולים בישראל, שגם לפני כן היו חלוקים ביחסם לשטחים / יהודה ושומרון, לסכסוך / כיבוש וכו' מתבצרים בשני עמדות קצה שקריות שהם מדמים בראשם.

אחת לכמה חודשים מגיע גל תקשורתי מסיבה מוצדקת או מספין כזה או אחר והויכוח עולה על גדותיו. מי אתה? ימני או שמאלני? בעד הפליטים או נגד המסתננים? הכל בתבניות שמבוססות על שקרים.

האמת הידוע לי היא שיש מבקשי מקלט ויש מהגרי עבודה שהסתננו לישראל. חלקם פליטים ואחרים הם פושעים. יתכן גם כי ישנם מהגרי עבודה שלאחר שהסתננו לישראל הפכו למעשה לפליטים כי אי אלו ענייניים בחייהם השתנו, פליטי אמת שביצעו אי אלו עברות כאן אצלנו בארץ הקודש (ואולי גם עברות אלימות), כל מני מצבים וסיטואציות שבני אדם מביאים איתם. המדינה מוסיפה חטא על פשע כשהיא מסרבת להכיר במי מהם שהם פליטי אמת – ומצד שני גופי תקשורת גדולים קוראים דווקא לאלה שלא הגישו בקשת מקלט 'מבקשי מקלט'. הציבור המשווה את מדינת ישראל לגרמניה הנאצית מחד, ומי שקורא לבני אדם "סרטן בגוף האומה" מאידך פוגעים פגיעה עמוקה בריבונות היהודית השלישית.

מקווה שנהיה ראויים לריבונות היהודית על ארץ ישראל. זה ידרוש מאיתנו את השניים – הגנה על הגבולות ודבקות בערכי מוסר אנושיים. שמירה על צביונה היהודי, ומיגור ההפליה. קליטת פליטי אמת (אני מקווה שרבבות של פליטים) והגנה מפני כל מי שמנסה לנצל את אזלת ידנו.

בני דרפור לומדים על השואה, בבית לוחמי הגטאות

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s